• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sa svetom smo trgovali za petinu više

U prvoj polovini ove godine spoljna trgovina vredela 13 milijardi evra. Uvoz porastao 22 odsto, izvoz 17 a deficit 10 odsto.

Spoljnotrgovinska razmena Srbije u periodu januar-jul iznosila je 12,97 milijardi evra, što je za 18,4 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, saopštio je danas Republički zavod za statistiku Srbije (RZSS).

Izvezeno je robe u vrednosti od oko 4,85 milijardi evra ili za 21,6 odsto više nego za sedam meseci prošle godine, dok je uvoz bio 8,1 milijardu evra ili za 16,6 odsto više u odnosu na isti period 2010.

Deficit u periodu januar-jul iznosio je oko 3,26 milijardi evra, što je za 9,8 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.

Pokrivenost uvoza izvozom, iznosila je 59,9 odsto i veća je u odnosu na pokrivenost u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 57,2 odsto.

Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije za sedam meseci ove godine bila je najveća sa zemljama sa kojima imamo potpisane sporazume o slobodnoj trgovini, dok zemlje članice Evropske unije čine više od polovine ukupne razmene.

Drugi po važnosti spoljno-trovinski partner Srbije su zemlje CEFTA sporazuma, sa kojima naša zemlja ima suficit u razmeni od 851,7 miliona dolara, što je uglavnom rezultat izvoza poljoprivrednih proizvoda, izvoza gvožđa i čelika.

Glavni spoljnotrgovinski partneri Srbije u uvozu, pojedinačno, bili su: Rusija (1,588 milijardi dolara), Nemačka (1,23 milijardi dolara) i Italija (940,3 miliona dolara), dok su u izvozu glavni partneri naše zemlje bili: Italija (824,7 miliona dolara), Nemačka (773,8 miliona dolara) i Bosna i Hercegovina (656,3 miliona dolara).

Najveći suficit u razmeni pojedinačno je ostvaren sa Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom, Makedonijom i Albanijom.

Najveći deficit je bio u trgovini sa Rusijom zbog uvoza energenata, nafte i gasa, zatim sa Kinom, Nemačkom i Mađarskom.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image