• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gazda plaća manje od države

Ankete pokazuju da bi većina Srba radije radila u državnoj firmi nego kod privatnika, naročito kada se imaju u vidu zvanični podaci da u državnoj službi mesečno može da se zaradi i do 12.000 dinara više nego kod privatnika.

Na godišnjem nivou bi, dakle, zaposleni u javnom sektoru mogao da zaradi 144.000 dinara, odnosno skoro 1.500 evra više od nekog kome je gazda privatnik.

Prosečne neto zarade u julu u javnom sektoru bile su 43.600 dinara, a u javnim preduzećima 52.600 dinara, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku. Sa druge strane, u Uniji poslodavaca Srbije kažu da je na polovini godine prosečna plata u privatnom sektoru iznosila oko 31.700 dinara.

Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca Srbije kaže da u odnosu plata u privatnom i javnom sektoru već više godina traje ovakav odnos.

"Najveće plate, kada su privatne kompanije u pitanju, beleži bankarski sektor i duvanska industrija, a zatim turističke agencije. Najmanje plate su u ugostiteljskom sektoru, tekstilno-prerađivačkoj industriji i u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji. Godinama upozoravamo da je razlika između ova dva sektora oko 30 odsto u zaradama, to nije malo. Zarade su kod privatnika opale zbog krize, a kad pogledate javni sektor, zbog poslednjih usklađivanja one su porasle", navodi Rajić.

On ističe i da je kod privatnika promet u svim delatnostima opadao prethodnih godina.

"Neke grane su se oporavile, kao što su sektor energetike i saobraćaja, ali promet je u trgovini dosta manji. A to povlači manji promet u gotovo svim privrednim granama. Došlo je do redukcije broja radnih mesta i do redukcije zarada. Mi kao da imamo dve države, imamo javni sektor koji se upravlja prema populističkoj politici, i privatni sektor koji se ponaša prema pravilima tržišta", objašnjava Rajić.

Aleksandar Stevanović iz Centra za slobodno tržište smatra da je velika razlika u platama zapravo posledica različitih nivoa stručne spreme u ova dva sektora.

"U javnom sektoru je prosečna kvalifikaciona struktura viša. Problem je u stvari broja ljudi i broja poslova koje radi javni sektor kod nas, a ne bi trebalo da radi. Poslovi u javnom sektoru su takvi da zahtevaju viši nivo stručne spreme, ali treba reći i to da radnici u javnom sektoru na poslu provode mnogo manje vremena, nego oni koji su zaposleni kod privatnika", kaže Stevanović za "24 sata".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image