• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Od EU 300 evra po stanovniku Srbije

Šef delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer izjavio je danas da je EU u poslednjih deset godina u Srbiju uložila 2,2 milijarde evra ili 300 evra po glavi stanovnika Srbije.

On je u Privrednoj komori Srbije (PKS) na predstavljanju Mišljenja Evropske komisije o ispunjenosti uslova Srbije za status kandidata za prijem u EU, kazao da toliki novac ne bi bio trošen i ulagan u Srbiju da ona ne želi u EU.

Prema rečima Dežera, Srbija ne može očekivati veća sredstva iz evropskih fondova u procesu pristupanja EU, ali može da računa na mnogo veće investicije.

On je naglasio da su Srbiji neophodne strukturne reforme koje predviđaju manju ulogu države u privredi, jer je ona sada preovlađujuća, kao i da se smanji mešanje države u regulaciju cena jer sada država kontroliše 20 odsto cena potrošačke korpe.

"Srbija ima i jake monopole, kao što su Elektroprivreda Srbije (EPS) Telekom, Železnice, Jat kojima se godišnje daje između dva i šest odsto BDP iz džepova poreskih obveznika i sa tim treba da se suočite", kazao je Dežer.

Prema njegovim rečima, u Srbiji bi trebalo i da se poveća stopa izvršenja sudskih presuda i smanje papirologija, birokratija i administrativne prepreke u poslovanju.

Mora se preispitati i privatizacija i kako da se ona dalje nastavi jer je do sada čak četvrtina ugovora poništena, ali i skratiti trajanje sudskih procesa, a neophodna je i reorganizacija cele medijske scene, kazao je on.

Dežer je čestitao Srbiji što je uspela da održi makroekonomsku stabilnost i javni dug u razumnim okvirima i naglasio da očekuje da će dijalog sa Prištinom biti pokrenut do decembra.

(Beta)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image