Novi spisak poreskih dužnika biće objavljen krajem marta, a najkasnije do početka aprila, izjavio je danas direktor Poreske upave Dragutin Radosavljević.

Zakonska obaveza Poreske uprave je da te spiskove objavljuje kvartalno, rekao je on na konferenciji za novinare i najavio da će oni biti veći od prvog spiska iz januara, odnosno da će na njima biti po 500 imena iz grupa preduzeća, preduzetnika i fizičkih lica.

Naglašavajući da se spiskovi svakodnevno proveravaju i da će biti precizni, Radosavljević je ocenio da je objavljivanje prvog spiska 300 najvećih dužnika početkom godine urodilo plodom, jer je naplata javnih prihoda u januaru za 4,6 milijardi dinara veća od projekcija.

On je objasnio da je projekcija naplate javnih prihoda bila 47,8 milijardi dinara, a ostvarena naplata 52,47 milijardi dinara, i naveo da su to ubedljivo najbolji rezultati za januar, u poslednjih nekoliko godina, što može da se poveže sa objavom poreskih dužnika.

Radosavljević je naglasio da je plan za naplatu PDV-a prebačen za oko 1,5 milijardi dinara, dok je suma od akciza za tri milijarde dinara veća od projektovane, odnosno projekcija je bila da će prihodi po tom osnovu biti 14,74 milijardi dinara a ostvareno je 17,74 milijardi dinara.

Prihodi od PDV u januaru dostigli su 29,37 milijardi dinara (projekcija je bila 27,95 milijardi), ali je od tog iznosa izvršen i povraćaj PDV izvoznicima od oko 13,5 milijardi dinara, precizirao je direktor PU.

"Porez na dodatu vrednost je najizdašniji prihod u budžetu Srbije i učestvuje sa preko 60 odsto na prihodovanoj strani", precizirao je Radosavljević i dodao da očekuje da se visina PDV-a neće menjati.

"Pojedini ekonomisti misle da ovu poresku stopu treba korigovati, ja sam pristalica da ona treba da ostane ista, jer u mnogome štiti građane kao krajnje potrošače, jer se se cene roba i usluga na ovom nivou. Ako bi došlo do povećanja PDV, došlo bi do povećanja cena što niko ne želi", kazao je Radosavljević.

Radosavljević je rekao da Srbija spada u grupu zemalja sa nizizim poreskim stopama, navodeći da je tako PDV u Srbiji 18 odsto, dok je u Hrvatskoj 23 odsto, a u skandinavskim zemljama dostiže procenat od 25 odsto.

On je naveo i da je porez na dobit od 10 odsto, jedan od nižih, navodeći da je taj porez u Italiji 48 procenata.

Direktor se osvrnuo i na najavu sutrašnjeg štrajka dela zaposlenih u Poreskoj upravi, ističući da prema informacijama, koje je dobio od direktora filijala, ekspozitura i regionalnih centara Poreske uprave, štrajk neće uspeti.

Radosavljević je naglasio da ne postoje razlozi za protest, jer su obezbeđena sredstva za primanja zaposlenih, a ne postoji ni namera da se oni otpuste.

Zarade su redovne, a prosek je 46.420 dinara, što je za 3.900 dinara više od proseka zarada u Srbiji. Tako zaposleni sa srednjom stručnom spremom imaju 29.886 dinara, sa višom 36.370 dinara i visokom 57.983 dinara, kazao je Radosavljević i dodao da su zaposleni tražili isplatu još po 30.000 dinara kao nagradu za rad u PU, "što PU trenutno ne može da obezbedi, jer bi to bio veliki udar na budžet".

Direktor PU je kazao da je pripremljen rezervni plan, ukoliko do štrajka dođe i naveo da će PU nastojati da održi poverenje građana i privrede.

On je izrazio bojazan da ovakve najave štrajka, ipak, mogu da uruše imidž ove važne finansijske institucije.

"Bojim se da će to da utiče na imidž i da nam na taj način nanese štetu", rekao je Radosavljević ne isključujući i mogućnost političke pozadine štrajka.

"Sklon sam da pomislim i da se radi o nekom vidu političkog pritiska. Nalazimo se u predizbornom periodu, moguće je da su određeni politički apetiti 'proradili' kod pojedinaca i da žele da dovedu u nestabilnu situaciju PU, kao najvitalniji deo državne adminsitracije, da bi na taj način izazvali probleme u funkcionisanju države", ocenio je Radosavljević.

(Tanjug)