Istovremeno je u zemljama-kandidatima za prijem u EU taj rast u 2011. bio u proseku pozitivan, mada slabiji nego ranije.

Evropska komisija je u najnovijoj ekonomskoj analizi ocenila da je posustalost rasta BDP na Zapadnom Balkanu, u Turskoj i na Islandu "odraz slabljenja svetske situacije i mogućnosti u Evropskoj uniji" za privredni rast i spoljnu trgovinu.

"Rast je bio umereniji, i to u nekim zemljama vidno, te je otud veoma slabo mogao pomoći smanjenju veoma visoke nezaposlenosti" u zemljama-kandidatima za EU, piše Komisija.

Komisija primećuje da je posustao izvoz Srbije što je do sada bio bitan činilac njenog ekonomskog stanja.

U Srbiji je prošle godine BDP porastao za 1,6 odsto, u Hrvatskoj je bio na nuli posle dve godine recesije i pada, u BiH 2,4 odsto, Crnoj Gori 2,4 odsto, Albaniji tri odsto, Makedoniji 3,2 odsto, dok za Kosovo nije bilo podataka.

Rast BDP Turske, iako smanjen, dostigao je 8,5 odsto, a Islanda 3,1 odsto.

U ekonomskoj analizi Evropske komisije za prvi kvartal 2012. navodi se da je veoma visoki tekući platni deficit Crne Gore prošle godine smanjen na 19 odsto BDP, u Hrvatskoj je sveden na svega jedan odsto, a bez većih promena je u Makedoniji i na Kosovu.

Ali je deficit platnog bilansa je osetno bio veći u Srbiji, Albaniji i BIH.

"U Srbiji se pogoršanje trgovinskog bilansa, nastavljeno i u prva dva meseca ove godine, duguje pre svega posustajanju izvoza što može delom biti odraz sve lošije situacije u zemljama-glavnim partnerima"
Srbije, ukazuje izvršno telo EU.

Navodi se da su "lošije prilike na tržišnu radne snage i slabljenje ekonomske aktivnosti doveli u prošloj godini do rasta nezaposlenosti u BiH, Hrvatskoj i Srbiji", dok je nezaposlenost nešto opala u Makedoniji i Albaniji.

Inflacija je najpre porasla u većini zemalja Zapadnog Balkana, a smanjenje je došlo u drugoj polovini prošle godine.

"Konsolidacija budžeta" se nastavila u većini zemalja regiona mada je budžetski deficit porastao u Albaniji i Hrvatskoj, a "nešto malo i u Srbiji".

(Beta)