Od januara do juna najveći prihod ostvaren je od poreza na dodatu vrednost (PDV) - 169,77 milijarde dinara, zatim od akciza - 74,71 milijardi, kao i poreza na dobit preduzeća - 30,9 milijardi.

Najveći rashod za prvih šest meseci bili su transferi organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja - 139,48 milijardi dinara, zatim rashodi za zaposlene - 113,01 milijardi i socijalna zaštita iz budžeta - 43,29 milijardi.

U junu je ostvaren budžetski deficit od 20,03 milijardi dinara jer su izdaci budžeta u tom mesecu bili 73,26 milijardi, a primanja 53,24 milijardi.

Najveći deo poreskih prihoda odnosi se na uplatu PDV u iznosu od 26,5 milijardi dinara. Za razliku od prihoda od PDV u aprilu kada se plaćaju tromesečne obaveze, i u maju kad je visok iznos bio rezultat naplate uvoznog PDV, u junu tih efekata nije bilo tako da se naplata PDV vratila na uobičajeni mesečni nivo.

Prihod od akciza iznosio je 12,3 milijardi, a niži je od majskog ostvarenja zbog prenosa dela uplate u jul. Ostali oblici poreskih prihoda naplaćeni su u skladu sa očekivanjima za taj mesec.

Neporeski prihodi su, takođe, na uobičajenom nivou s obzirom da, za razliku od prethodnih meseci, nije bilo jednokratnih priliva kao što su uplate dividendi po osnovu dobiti javnih preduzeća ili Narodne banke Srbije

Veće izvršenje rashoda u odnosu na maj posledica je, u najvećoj meri, većih kamata, a zatim i subvencija i kapitalnih izdataka. Ostale kategorije rashoda izvršavaju se uobičajenom dinamikom za taj period.

Najveće stavke na rashodnoj strani predstavljaju isplata plata zappslenima i transferi organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja (PIO fond, RFZO, Nacionalna služba za zapošljavanje), čiji se najveći deo odnosi na penzije.

Konsolidovani budžetski deficit Srbije, koji osim budžeta republike, obuhvata i lokalne samouprave, AP Vojvodinu i organizacije obaveznog socijalnog osiguranja, za celu godinu planiran je na nivou od 152 milijarde dinara.

(Tanjug)