Najveći odliv iz deviznih rezervi u julu realizovan je po osnovu toga što su banke povukle svoje izdvojene obavezne rezerve, u neto iznosu od 167,4 miliona evra, u odnosu na njihov nivo obračunat u junu.

Ostali odlivi iz deviznih rezervi realizovani su po osnovu intervencija NBS na međubankarskom deviznom tržištu radi stabilizacije kursa u iznosu od 44,5 miliona evra, izmirivanja obaveza prema inokreditorima u iznosu od 28,7 miliona evra i plaćanja stare devizne štednje oštećenim građanima u iznosu od 18,9 miliona evra.

U julu je najveći priliv ostvaren prodajom hartija od vrednosti Republike Srbije, denominovanih u evrima u iznosu od 30,7 miliona evra.

Pored toga, ostvareni su prilivi od donacija u iznosu od 17,1 milion evra i po osnovu korišćenja kredita u iznosu od 15,5 miliona evra.

Prave devizne rezerve zemlje, tzv. neto devizne rezerve odnosno rezerve umanjene za devizna sredstva banaka po osnovu obavezne rezerve kao i za sredstva povučena od MMF-a, na kraju jula iznosile su 5,53 milijarde evra, koliko su bile i krajem maja.

Bruto devizne rezerve NBS, koje su sada 10,3 odto manje nego u januaru, obezbeđuju pokrivenost novčane mase (M1) od 435 odsto, kratkoročnog duga u iznosu 2.965 odsto i istovremeno pokrivaju sedam meseci uvoza robe i usluga.

Ako se gleda kretanje neto rezervi, njihov pad je mnogo veći, čak 17,5 odsto u odnosu na januar ove godine.

Obim realizovane trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu u julu iznosio je 1,5 milijardi evra i bio je za 323,7 miliona manji nego u prethodnom mesecu.

Od početka godine u međubankarskoj trgovini realizovano je ukupno 9,75 milijardi evra.

U julu je zabeležena nominalna depresijacija dinara u odnosu na evro od 1,6 odsto, dok je za prvih sedam meseci ove godine dinar prema evru nominalno pao za 11,1 odsto.

Tokom jula NBS je intervenisala na međubankarskom deviznom tržištu prodajom 44,5 miliona evra, kako bi ublažila preterane dnevne oscilacije kursa.

(Tanjug/MONDO)