Jovanović je upitao Dinkića zašto da se u Skupštini podržava nešto što je loše, aludirajući na ocenu koju je izneo Dinkić za govornicom u Skupštini da je predloženi rebalans loš, ali i iznuđen.
"Počeli ste ovu raspravu konstatacijom da je rebalans loš, zašto onda podržavamo nešto što je loše. Šta ga čini lošim - neodgovorno ponašanje prethodne vlade? Slažem se u velikoj meri sa vama, ali je isti model i u današnjoj vladajućoj koaliciji", rekao je Jovanović.
On je ocenio da je Dinkić jedini predstavnik vlade na sednici parlamenta, "jer se ostali predstavnici kriju" i naveo da su Dinkićevi Ujedinjeni regioni Srbije (URS) i koalicija oko Socijalističke partije Srbije (SPS), koji su deo sadašnje vlasti, bili i u prethodnoj vlasti i glasali za prethodni budžet.
"Kad ćemo uspostaviti princip u Srbiji da se čovek plaća onoliko koliko vredi njegov rad? Po čemu se razlikuju vaše dobre namere u koje nas uverevate i dobre namere svih u poslednjih 20 godina.
Izostali sa rezultati, jer se iz mandata u mandat vodila pogrešna politika", upitao je Jovanović.
On je Dinkiću rekao i da ne priča isto u Skupštini i na drugim mestima i naveo da je na jednom skupu Dinkić rekao da se mora prodavati državna imovina i upitao ga hoće li se ta imovina prodavati po tržišnoj ceni ili u "skladu sa našim iluzijama".
Jovanović je kritikovao i to što je danas u Skupštini za predsednika Odbora za Kosovo i Metohiju izabaran Milovan Drecun, koji prema rečima Jovanovića, Albance smatra arnautima.
Kritikujući Dinkića, lider LDP-a je rekao i da se Dinkić ne slaže sa guvernerkom Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovankom Tabaković po pitanju obaveznih rezervi, a predlaže bivšeg guvernera NBS Radovana
Jelašića za predsednika Saveta NBS iako je Jelašić "uradio 2008. isto što danas radi Jorgovanka Tabaković".
Dinkić je kazao da ni on ne bi podržao rebalans budžeta zbog velikog deficita i da je taj rebalans iznuđen potez, ali da bi podržao ostale predložene ekonomske zakone i nazvao ih reformskim.
On je stakao je da ovu vladu od prethodnih razlikuje to što "oni ono što nameravaju, i urade", o čemu, kako je kazao, "svedoči i to što su posle 45 dana mandata izrađeni sistemski zakoni koji bitno menjaju
stanje javnih finansija u Srbiji".
Dinkić je Jovanoviću poručio da ukoliko tvrdi suprotno, onda nije dobronameran ili te mere nije dobro proučio.
Šef poslaničke grupe Demokratske stranke (DS) Dragoljub Mićunović je na početku sednice upitao zašto nije prisutan predsednik Vlade Ivica Dačić kad se raspravlja o bitnim propisima.
Poslanik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Zoltan Pek je istakao da SVM neće podržati predloženi rebalans, jer se tim predlogom, kako je ocenio, smanjuju sredstva namenjena Vojvodini.
"Nova vlada je napravila grešku što je povećavala postojeći deficit budžeta i mislim da je sa ovim došlo do pomeranja kredibiliteta celog programa fiskalne konsolidacije", rekao je on.
Pek je istakao i da će se SVM boriti za sredstva koja treba da pripadnu nacionalnim manjinama, kao i da je ta stranka mislila da će nova vlada krenuti sa oštrijim finansijskim merama.
On je rekao da je poslanička grupa SVM-a podnela amandman na predloženi rebalans, ali nije precizirao na šta se odnosi taj amandman.
Predsednica Narodne partije (NP) Maja Gojković se tokom dvadesetominutnog izlaganja nije izjasnila hoće li podržati predloženi budžet, ali je ocenila da budžet nikad nije više bio uslovljen zatečenim stanjem.
"Socijalna davanja su bila ozbiljno ugrožena i mislim da su sad bar na kratko obezbeđena rebalansom budžeta", kazala je ona.
Prema rečima Gojkovićeve, u predloženom rebalansu su značajna sredstva izdvojena da bi se neizabrane sudije i tužioci vratili na posao.
Šef poslaničke grupe Socijaldemokratske partije (SDPS) Srbije Milorad Mijatović je takođe kratko polemisao sa Jovanovićem i kritikovao njegovo obrazlaganje efekata vladine finasijske politike.
"Zaista se pitam u kojoj zemlji živi gospodin Jovanović, da li u siromašnoj Srbiji? Meni se čini da gospodin Jovanović pati od sindroma Marije Antoanete - što ovaj narod traži da jede hleba, bolje da jede kolače.
Govorite o siromašnoj Srbiji neke velike, lepe stvari, a ne može da se živi", naveo je on.
Mijatović je istakao da će podržati predloženi rebalans jer je i tržišno i socijalno orijentisan.
Jovanović je Mijatoviću poručio da ne treba njime da se bavi jer on nije problem ove zemlje.
"Svaki glas koji ste dobili kupili ste milostinjom države koju ste uzuzrpirali i vi i mnogi drugi, neki i više od vas. O tome razmišljajte", poručio je Jovanović Mijatoviću.
Poslanik Demokratske stranke i bivši premijer Mirko Cvetković izjavio je danas da će efekti predloženog rebalansa budžeta, ukoliko bude usvojen, biti inflacija, obezvređivanje ličnih dohodaka, pad životnog standarda i produbljivanje negativnih tendencija.
Cvetković je ocenio da je bolje da vlada nije ni predložila ovakav rebalans budžeta, ističući da su zbog tog budžeta svi nezadovoljni i predlagač i stranke pozicije i opozicije.
Paradoks je da izgleda da postoji veliko jedinstvo oko predloga rebalansa, svi su nezadovoljni - i predlagac, partije pozicije i opozicije. Ako smo svi nezadovoljni, hajde da ga ne izglasamo, kazao je Cvetković učestvujući u skupštinskoj raspravi.
Prema njegovim rečima, ako bude usvojen materijal ovakav kakav jeste, dovešće do pogoršanja situacije.
Cvetković je naveo da je prethodna vlada, koja je mnogo trošila, za sedam meseci ove godine imale rashode od 547 milijardi dinara, što je 78 milijardi dinara mesečno u proseku.
"Vi ste predvideli 1.033 milijarde dinara, ako odbijete ovo što je potrošeno za sedam meseci, za pet meseci ostaje
486 milijardi dinara, što je mesečni trošak od 97,2 milijardi dinara", naglasio je Cvetković.
On je precizirao da je to mesečno skoro 20 milijardi dinara više nego što je trošila prethodna vlada.
Cvetković tvrdi i da će povećanje javnog duga biti natprosečno.
Bivši premijer je pitao ministra finansija i privrede Mlađana Dinkića i kako je došao do procene da bi Srbija do kraja godine stigla do deficita od 7,1 odsto bruto-domaćeg proizvoda (BDP), kada je konsolidovani deficit, prema izveštaju Fiskalnog saveta, procenjen na 6,5 odsto BDP, ukoliko se ništa ne preduzme.
Prema njegovim rečima, efekat mera će bit nula, a građani će se uzalud žrtvovati, između ostalog i plaćanjem većeg poreza na dodatu vrednost.
Dinkić je braneći rebalans pred poslanicima rekao da je on posledica neobuzdanog trošenja vlasti pred izbore.
"Ne kažem da je ovaj rebalans dobar, ali bi bilo nedgovorno ostaviti penzionere bez socijalne zaštite, rudare bez primanja, a poljoprivrednike bez pomoći", rekao je Dinkić i dodao da su zbog toga ukupni rashodi predviđeni ovim rebalansom budžeta veći nego što to dozvoljava trenutna situacija.
On je naglasio da se naša zemlja trenutno nalazi u teorijski najgore zamislivoj ekonomskoj situaciji, jer se suočava sa dvostrukim deficitom, visokim javnim dugom i inflacijom, kao i recesijom u dva uzastopna kvartala.
"U ovakvoj situaciji i za ekonomske stručnjake i privrednike nisu moguće jednostruke mere, samo politika štednje ili samo stimulisanje potrošnje je pogrešno, zbog čega se te mere moraju kombinovati", kazao je Dinkić.
Ministar je, predstavljajući rebalans budžeta sa setom pratećih zakona koji su deo šireg paketa za fiskalnu konsolidaciju, naglasio da Vlada Srbije međutim, ima jasan plan za izlazak iz krize, a to je precizno kombinovanje mera štednje i stimulisanja potrošnje, kako bi se zaustavio rast javnog duga i smanjio budžetski deficit .
Plan je da budžetski deficit u 2013. godini bude prepolovljen na 3,5 odsto bruto-domaćeg proizvoda (BDP), a po realnom scenariju rast javnog duga će biti zaustavljen u 2014. godini, kako bi u 2015. počeo da pada, istakao je Dinkić, napominjući da će budžetski deficit u ovoj godini biti 6,7 odsto BDP-a, što je ubuduće neodrživo.
On je najavio da će u narednih mesec dana zajedno sa predlogom budžeta za 2013. godinu Skupštini Srbije biti dostavljen i paket srednjoročnih mera i strukturnih reformi za smanjenje budžetskog deficita i zaustavljanje rasta javnog duga.
Dinkić je istakao da Vlada Srbije nema nameru da stane u smanjivanju budžetskog deficita, jer je cilj da se on u 2014. svede na 1,9 odsto BDP-a.
Ministar je, najavljujući buduće mere, najavio reformu tržišta rada i kompletnog javnog sektora, destimulisanje prevremenog penzionisanja, unapređenje industrijske politike, ulaganja u poljoprivredi, prehrambrenoj industriji, energetici i infrastrukturu, namenskoj industriji i rudarstvu, kao i restrukturiranje strateških preduzeća u roku od 1,5 godinu od donošenja novog zakona.
Utvrdiće se koja od tih preduzeća imaju tržišnu perspektivu i za njih će biti pronađen strateški partner, a za ona koja nemaju perspektivu biće obezbeđen socijalni program za zaposlene, kako ne bi dalje gomilali gubitke, naveo je Dinkić, istakavši da takva preduzeća stvaraju gubitke od oko 40 milijardi dinara.
Dinkić je najavio da će biti promenjena osnovica za transfer sredstava pokrajini Vojvodini i da će ona biti zasnovana samo na poreskim prihodima, a očekuje se da će taj transfer u sledećoj godini iznositi 820,5 milijardi dinara umesto dosadašnjih 750 milijardi dinara.
Rebalansom budžeta za ovu godinu predviđeni su prihodi od 829,6 milijardi dinara, rashodi od 1.033,2 milijarde i deficit od 203,6 milijardi dinara, ili 6,2 odsto bruto domaćeg proizvoda.
(MONDO/Agencije, foto: Beta/Marko Rupena)
"Počeli ste ovu raspravu konstatacijom da je rebalans loš, zašto onda podržavamo nešto što je loše. Šta ga čini lošim - neodgovorno ponašanje prethodne vlade? Slažem se u velikoj meri sa vama, ali je isti model i u današnjoj vladajućoj koaliciji", rekao je Jovanović.
On je ocenio da je Dinkić jedini predstavnik vlade na sednici parlamenta, "jer se ostali predstavnici kriju" i naveo da su Dinkićevi Ujedinjeni regioni Srbije (URS) i koalicija oko Socijalističke partije Srbije (SPS), koji su deo sadašnje vlasti, bili i u prethodnoj vlasti i glasali za prethodni budžet.
"Kad ćemo uspostaviti princip u Srbiji da se čovek plaća onoliko koliko vredi njegov rad? Po čemu se razlikuju vaše dobre namere u koje nas uverevate i dobre namere svih u poslednjih 20 godina.
Izostali sa rezultati, jer se iz mandata u mandat vodila pogrešna politika", upitao je Jovanović.
On je Dinkiću rekao i da ne priča isto u Skupštini i na drugim mestima i naveo da je na jednom skupu Dinkić rekao da se mora prodavati državna imovina i upitao ga hoće li se ta imovina prodavati po tržišnoj ceni ili u "skladu sa našim iluzijama".
Jovanović je kritikovao i to što je danas u Skupštini za predsednika Odbora za Kosovo i Metohiju izabaran Milovan Drecun, koji prema rečima Jovanovića, Albance smatra arnautima.
Kritikujući Dinkića, lider LDP-a je rekao i da se Dinkić ne slaže sa guvernerkom Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovankom Tabaković po pitanju obaveznih rezervi, a predlaže bivšeg guvernera NBS Radovana
Jelašića za predsednika Saveta NBS iako je Jelašić "uradio 2008. isto što danas radi Jorgovanka Tabaković".
Dinkić je kazao da ni on ne bi podržao rebalans budžeta zbog velikog deficita i da je taj rebalans iznuđen potez, ali da bi podržao ostale predložene ekonomske zakone i nazvao ih reformskim.
On je stakao je da ovu vladu od prethodnih razlikuje to što "oni ono što nameravaju, i urade", o čemu, kako je kazao, "svedoči i to što su posle 45 dana mandata izrađeni sistemski zakoni koji bitno menjaju
stanje javnih finansija u Srbiji".
Dinkić je Jovanoviću poručio da ukoliko tvrdi suprotno, onda nije dobronameran ili te mere nije dobro proučio.
Šef poslaničke grupe Demokratske stranke (DS) Dragoljub Mićunović je na početku sednice upitao zašto nije prisutan predsednik Vlade Ivica Dačić kad se raspravlja o bitnim propisima.
Poslanik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Zoltan Pek je istakao da SVM neće podržati predloženi rebalans, jer se tim predlogom, kako je ocenio, smanjuju sredstva namenjena Vojvodini.
"Nova vlada je napravila grešku što je povećavala postojeći deficit budžeta i mislim da je sa ovim došlo do pomeranja kredibiliteta celog programa fiskalne konsolidacije", rekao je on.
Pek je istakao i da će se SVM boriti za sredstva koja treba da pripadnu nacionalnim manjinama, kao i da je ta stranka mislila da će nova vlada krenuti sa oštrijim finansijskim merama.
On je rekao da je poslanička grupa SVM-a podnela amandman na predloženi rebalans, ali nije precizirao na šta se odnosi taj amandman.
Predsednica Narodne partije (NP) Maja Gojković se tokom dvadesetominutnog izlaganja nije izjasnila hoće li podržati predloženi budžet, ali je ocenila da budžet nikad nije više bio uslovljen zatečenim stanjem.
"Socijalna davanja su bila ozbiljno ugrožena i mislim da su sad bar na kratko obezbeđena rebalansom budžeta", kazala je ona.
Prema rečima Gojkovićeve, u predloženom rebalansu su značajna sredstva izdvojena da bi se neizabrane sudije i tužioci vratili na posao.
Šef poslaničke grupe Socijaldemokratske partije (SDPS) Srbije Milorad Mijatović je takođe kratko polemisao sa Jovanovićem i kritikovao njegovo obrazlaganje efekata vladine finasijske politike.
"Zaista se pitam u kojoj zemlji živi gospodin Jovanović, da li u siromašnoj Srbiji? Meni se čini da gospodin Jovanović pati od sindroma Marije Antoanete - što ovaj narod traži da jede hleba, bolje da jede kolače.
Govorite o siromašnoj Srbiji neke velike, lepe stvari, a ne može da se živi", naveo je on.
Mijatović je istakao da će podržati predloženi rebalans jer je i tržišno i socijalno orijentisan.
Jovanović je Mijatoviću poručio da ne treba njime da se bavi jer on nije problem ove zemlje.
"Svaki glas koji ste dobili kupili ste milostinjom države koju ste uzuzrpirali i vi i mnogi drugi, neki i više od vas. O tome razmišljajte", poručio je Jovanović Mijatoviću.
Poslanik Demokratske stranke i bivši premijer Mirko Cvetković izjavio je danas da će efekti predloženog rebalansa budžeta, ukoliko bude usvojen, biti inflacija, obezvređivanje ličnih dohodaka, pad životnog standarda i produbljivanje negativnih tendencija.
Cvetković je ocenio da je bolje da vlada nije ni predložila ovakav rebalans budžeta, ističući da su zbog tog budžeta svi nezadovoljni i predlagač i stranke pozicije i opozicije.
Paradoks je da izgleda da postoji veliko jedinstvo oko predloga rebalansa, svi su nezadovoljni - i predlagac, partije pozicije i opozicije. Ako smo svi nezadovoljni, hajde da ga ne izglasamo, kazao je Cvetković učestvujući u skupštinskoj raspravi.
Prema njegovim rečima, ako bude usvojen materijal ovakav kakav jeste, dovešće do pogoršanja situacije.
Cvetković je naveo da je prethodna vlada, koja je mnogo trošila, za sedam meseci ove godine imale rashode od 547 milijardi dinara, što je 78 milijardi dinara mesečno u proseku.
"Vi ste predvideli 1.033 milijarde dinara, ako odbijete ovo što je potrošeno za sedam meseci, za pet meseci ostaje
486 milijardi dinara, što je mesečni trošak od 97,2 milijardi dinara", naglasio je Cvetković.
On je precizirao da je to mesečno skoro 20 milijardi dinara više nego što je trošila prethodna vlada.
Cvetković tvrdi i da će povećanje javnog duga biti natprosečno.
Bivši premijer je pitao ministra finansija i privrede Mlađana Dinkića i kako je došao do procene da bi Srbija do kraja godine stigla do deficita od 7,1 odsto bruto-domaćeg proizvoda (BDP), kada je konsolidovani deficit, prema izveštaju Fiskalnog saveta, procenjen na 6,5 odsto BDP, ukoliko se ništa ne preduzme.
Prema njegovim rečima, efekat mera će bit nula, a građani će se uzalud žrtvovati, između ostalog i plaćanjem većeg poreza na dodatu vrednost.
Dinkić je braneći rebalans pred poslanicima rekao da je on posledica neobuzdanog trošenja vlasti pred izbore.
"Ne kažem da je ovaj rebalans dobar, ali bi bilo nedgovorno ostaviti penzionere bez socijalne zaštite, rudare bez primanja, a poljoprivrednike bez pomoći", rekao je Dinkić i dodao da su zbog toga ukupni rashodi predviđeni ovim rebalansom budžeta veći nego što to dozvoljava trenutna situacija.
On je naglasio da se naša zemlja trenutno nalazi u teorijski najgore zamislivoj ekonomskoj situaciji, jer se suočava sa dvostrukim deficitom, visokim javnim dugom i inflacijom, kao i recesijom u dva uzastopna kvartala.
"U ovakvoj situaciji i za ekonomske stručnjake i privrednike nisu moguće jednostruke mere, samo politika štednje ili samo stimulisanje potrošnje je pogrešno, zbog čega se te mere moraju kombinovati", kazao je Dinkić.
Ministar je, predstavljajući rebalans budžeta sa setom pratećih zakona koji su deo šireg paketa za fiskalnu konsolidaciju, naglasio da Vlada Srbije međutim, ima jasan plan za izlazak iz krize, a to je precizno kombinovanje mera štednje i stimulisanja potrošnje, kako bi se zaustavio rast javnog duga i smanjio budžetski deficit .
Plan je da budžetski deficit u 2013. godini bude prepolovljen na 3,5 odsto bruto-domaćeg proizvoda (BDP), a po realnom scenariju rast javnog duga će biti zaustavljen u 2014. godini, kako bi u 2015. počeo da pada, istakao je Dinkić, napominjući da će budžetski deficit u ovoj godini biti 6,7 odsto BDP-a, što je ubuduće neodrživo.
On je najavio da će u narednih mesec dana zajedno sa predlogom budžeta za 2013. godinu Skupštini Srbije biti dostavljen i paket srednjoročnih mera i strukturnih reformi za smanjenje budžetskog deficita i zaustavljanje rasta javnog duga.
Dinkić je istakao da Vlada Srbije nema nameru da stane u smanjivanju budžetskog deficita, jer je cilj da se on u 2014. svede na 1,9 odsto BDP-a.
Ministar je, najavljujući buduće mere, najavio reformu tržišta rada i kompletnog javnog sektora, destimulisanje prevremenog penzionisanja, unapređenje industrijske politike, ulaganja u poljoprivredi, prehrambrenoj industriji, energetici i infrastrukturu, namenskoj industriji i rudarstvu, kao i restrukturiranje strateških preduzeća u roku od 1,5 godinu od donošenja novog zakona.
Utvrdiće se koja od tih preduzeća imaju tržišnu perspektivu i za njih će biti pronađen strateški partner, a za ona koja nemaju perspektivu biće obezbeđen socijalni program za zaposlene, kako ne bi dalje gomilali gubitke, naveo je Dinkić, istakavši da takva preduzeća stvaraju gubitke od oko 40 milijardi dinara.
Dinkić je najavio da će biti promenjena osnovica za transfer sredstava pokrajini Vojvodini i da će ona biti zasnovana samo na poreskim prihodima, a očekuje se da će taj transfer u sledećoj godini iznositi 820,5 milijardi dinara umesto dosadašnjih 750 milijardi dinara.
Rebalansom budžeta za ovu godinu predviđeni su prihodi od 829,6 milijardi dinara, rashodi od 1.033,2 milijarde i deficit od 203,6 milijardi dinara, ili 6,2 odsto bruto domaćeg proizvoda.
(MONDO/Agencije, foto: Beta/Marko Rupena)
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti