Predstavnice konferencije žena zaposlenih u industrijskom sektoru planiraju da od juna 2013. započnu pregovore o novoj kolektivnoj konvenciji o radu u mašinskoj, elektonskoj i metalnoj indudustriji, nezadovoljne sadašnjim polažajem, uprkos postojećem zakonu o ravnopravnosti na radu, preneo je švajcarski list "24 sata".

Prošecna mesečna zarada žena u mašinskoj industriji iznosu 5.500 franaka (4550 evra) a muškaraca 6.847 (5660 evra), u industriji satova žene mecečno u proseku zarade 5.161 franak, a njihove kolege 7.269 franaka.

U hemijskom sektoru taj odnos je 8.206 prema 9.436 u korist muškaraca, a u prehrambenom 4.501 prema 5.630 takođe u korist muškog pola.

Unija žena zaposlenih u švajcarskoj industriji u rezoluciji donetoj u petak u Bernu zahteva detaljno preispitivanja plata u svim proizvodnim sektorima i otpočinjanje dijaloga kako bi se odredile minimalne zarade.

Unija je pozvala savetnicu švajcarske vlade Simonetu Somarugu da jednakost plata stavi na dnevni red političkih tema od prioritetnog zanačaja.

Švajcarska je jedna od industrijski i politički najsofisticiranijih zemalja Evrope ali po pitanju polne ravnopravnosti se ne mogu pohvaliti dugotrajnom i bogatom istorijom.

Naime, pravo glasa žene su u ovom "Eldoradu" dobile tek 1971. godine, jer su e muškarci teško odrekli shvatanja iskazanog i u ustavu zemlje da "samo onaj ko može da nosi mač može da ima i puna politička prava".

I danas u toj zemlji, koaj e2010 dobila većnski žensku federalnu vladu, preovladava tradicionalno shvatanje da je ženino mesto kod kuće uz porodicu i, kako kaže srpska naučnica "na radu u inostranstvu" Sandra Marković-Miler u jednom svom eseju o zastupljenosti žena u naučnom i akademskom svetu Švajcarske, tamo se neretko sreću ljudi koji ne razumeju da žena želi da radi puno radno vreme ako ima decu.

(Tanjug/MONDO, ilustracija MONDO)