Srbija je zemlja sa dosta izazova, konstatovao je Vladimir Gligorov iz Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije (WIIW) u izjavi Tanjugu povodom predstavljanja prognoze WIIW za istočnu i jugoistočnu Evropu za iduću godinu.

Gligorov je rekao da Srbija ima problem sa inflacijom, koja je, za stanje u kojoj se privreda nalazi a to je recesija, izuzetno visoka. Dalji problem jeste održavanje budžetske ravnoteže, što, kako je konstatovao, nije jednostavno. Kao posebno težak problem naveo je visoku stopu nezaposlenosti, koja i dalje raste, a prema projekcijama rašće i iduće godine.

"U ovom trenutku vlada ne zna šta bi trebalo da radi. Skoncentrisali su se na to da dovedu javne finansije u red, kroz smanjenje realne i javne potrošnje, a ostatak se nadoknađuje zaduživanjem u inostranstvu“, objasnio je on.

Gligorov je kazao da u Beogradu postoji nada da će uslediti investicije iz inostranstva, ali je teško prognozirati da li će do toga i doći.

Inače, WIIW prognozira za 2013. blagi oporavak privrede u centralnoj i istočnoj Evropi.Naredne godine sedam od osam zemalja, koje se nalaze u recesiji, ponovo će krenuti putem privrednog rasta u visini od 0,5 do 1 odsto.Samo slovenačka privreda, koja je suočena sa bankarskom krizom, će pasti za oko 1,5 odsto, prognoza je ekonomista WIIW predstavljena na konferenciji za štampu u Beču.

Impulsi za rast dolaziće pre svega iz domaće potražnje, između ostalih će biti olabavljena restriktivna politika štednje u pojedinim zemljama regiona, naglasio je ekonomski stručnjak Vasili Astrov.Takođe eksperti WIIW očekuju da će i glavne zemlje evrozone, poput Nemačke, olabaviti svoju fiskalnu politiku, što će biti od velikog značaja za centralnu i istočnu Evropu.

Astrov, međutim, ne vidi nikakvo poboljšanje na tržištu rada, jer je za pozitivne efekte potreban privredni rast od najmanje 4 odsto.

Prema aktuelnoj prognozi WIIW privreda Srbije će se ove godine smanjiti za 1,5 odsto, Hrvatske za 1,8 , Mađarske za 1,3, Češke za 1,2 , Crne Gore za 1, Bosne i Hercegovine za 0,7 , i Makedonije za 0,6 odsto.

(Tanjug, foto: Medija centar Beograd)