• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Đaci u školsku kasu "ubacili" 800.000 dinara

Mladi preduzetnici iz Tehničke škole u Novom Pazaru svojim starijim kolegama bi bez ikakvih problema mogli da održe pokoji čas biznisa.

Oni su kao članovi dve srednjoškolske kompanije osnovane u okviru njihove škole za samo dva meseca zaradili više od 800.000 dinara, prodajući proizvode koje su sami napravili i reklamirali.

“Ne uzimajte osmeh deci“ i “Ovo za ono“ su dva novopazarska učenička preduzeća: jedno proizvodi stolice od metala, a drugo je osmislilo dečju spravu za igranje u pesku. Prodajom tih predmeta, oni su školsku kasu za samo dva meseca učinili bogatijom za više od 800.000 dinara, piše "24 sata."

"Ideja mi je bila da organizujem decu u dve odvojene kompanije, kako bi se između njih razvijao takmičarski duh i zaista se pokazalo da je konkurentost velika motivacija. Za program se prijavilo tridesetak učenika, ali kad je trebalo da se radi, trećina je odustala. Ostali su samo najbolji, što se i po njihovim rezultatima vidi", kaže za list Mirza Šemsović, nastavnik pod čijim mentorskim okom su ova preduzeća osnovana, i to u okviru organizacije “Dostignuća mladih u Srbiji“.

Kao nastavnik praktične nastave, on je svoje đake obučio za korišćenje alata, ali je svu kreativnost, kako kaže, prepustio njima.

"Deca su imala odlične ideje, trebalo ih je samo usmeriti. Metalne stolice koje prave jedni prodali smo drugim školama, a potražnja je bila tolika da smo morali da proizvedemo više od 500 komada. Sprave za igranje najviše interesovanja su izazvale na samim dečjim igralištima. Đaci ih iznesu napolje, a onog trenutka kad dete sedne na taj minibager i uđe u pesak, ne ustaje s njega dok mu ga majka ne kupi", objašnjava Mirza kako su njegovi učenici došli do uspeha kojim se škola, pa i ceo grad ponosi.

Kako srednjoškolske kompanije u našem sistemu nisu prepoznate kao prava preduzeća, zavidna zarada je, umesto kao džeparac mladih biznismena, završila u džepu škole.

"Ne možemo mnogo da se bunimo, jer nam je škola obezbedila i materijal i prostor za rad, a novac nam ionako nije na prvom mestu. Najvažnije nam je da kod njih razvijemo kreativnost i preduzetnički duh", kaže Šemsović.

Prošlogodišnji maturanti ove škole pobedili su na republičkom takmičenju učeničkih kompanija, koje se svake godine realizuje pod okriljem organizacije “Dostignuća mladih u Srbiji“.

Inovativnim torbama koje su pleli od plastičnih kesa, oni su se plasirali na svetsko takmičenje u Lisabonu gde je njihov rad pobrao mnoge pohvale.

Više o organizaciji "Dostignuća mnladih u Srbiji", kao i o mogućnostima napredovanja mladih u biznisu pročitajte ovde.

(MONDO,foto ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Car Dusan

Da je vise ovakvih primera produktivnost u Srbiji bi bila daleko veca a nezaposlenost manja.Bravo za preduzetnicki duh.

student

sjajna organizacija koja brine o mladim preduzetnicima. BRAVO

Miokovic Dragan

Svaka cast i profesoru i ucenicima.

special image