• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evo kako će država pomoći IT kompanijama

Država će kroz program podrške industriji informacionih tehnologija (IT) omogućiti kompanijama u toj oblasti poreske olakšice, bespovratna sredstva za početnike u poslu, prilagoditi obrazovni sistem potrebama tog sektora i pružiti podršku izvoznicima, izjavio je ministar Mlađan Dinkić.

Javna rasprava o državnom programu podrške IT industriji počela je danas i okupila je predstavnike oko 50 kompanija iz tog sektora, a ministar Dinkić je najavio da je cilj da u narednih nekoliko nedelja bude napravljena konačna verzija tog programa.

Pošto je predstavio program podrške predstavnicima IT kompanija u Srbiji, Dinkić je u Palati Srbija najavio da bi u martu trebalo da se krene u izmene zakona potrebne da bi program podrške tom sektoru zaživeo, kao i da bi se olakšalo poslovanje preko interneta.

Prema njegovim rečima, planiraju se izmene Zakona o platnim uslugama, kao i prilagođavanje zakona o reviziji i računovodstvu potrebama poslovanja putem interneta, da bi elektronska komunikacija postala preovlađujuća u Srbiji u srednjem roku.

On je naglasio da se na ovom programu radilo nekoliko meseci, da je dosta dobrih predloga stiglo i od samih kompanija i da je ovo samo početak dijaloga sa IT sektorom.

Kako je precizirao, konkretne mere za podršku podrazumevaju bespovratna sredstva za nove kompanije, ako postoji investitor spreman da uloži u proizvod, država bi učestvovala do polovine sredstava, a maksimalno do 25.000 evra po projektu.

Takođe, u prvoj polovini godine biće donet niz poreskih olakšica za IT industriju u vidu poreskih kredita za istraživanje i razvoj, i oslobađanja plaćanja jedne trećine poreza na zarade, odnosno oslobađanje od poreza na zdravstvo i nezaposlenost, rekao je Dinkić.

To znači da bi država preuzela troškove zdravstvenog osiguranja umesto poslodavca, naveo je on ističući da će te poreske olakšice omogućiti da Srbija u oblasti IT ima najatraktivniji poreski sistem.

Planiraju se i promene u obrazovnom sistemu, tako što će, imajući u vidu da nema nezaposlenih inženjera IT tehnologija i elektronike, država podržati povećanje upisnih kvota u srednjim školama i prirodnim i tehničkim fakultetima, pomoći fakultetima da prošire kapacitete i povezati privredu sa visokim školstvom, dodao je on.

Dinkić je najavio i podršku izvoznicima u IT-u, kroz poseban sistem osiguranja tako da bi mogli da što više svojih proizvoda i usluga prodaju na svetskom tržištu.

"Pre pet godina vlada je u vrh prioriteta industrijske politike stavila automobilsku industriju, elektroniku i IT. U autoindustriji urađeno je dosta i ona će biti nosilac izvoza zemlje u ovoj godini, ali država nije podsticala IT onako kako je potrebno i to želimo da promenimo", naglasio je ministar.

Programom podrške, kako je rekao Dinkić, podsticaće se proizvodnja, razvoj i izvoz originalnih proizvoda u IT-u, pre svega softvera, koji je u prošloj godini izvezen za 200 miliona evra.

On je naveo da se sa kompanijom ATIC, koja je deo kompanije Mubadala iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, aktivno radi na mogućnosti proizvodnje čipova u Srbiji, "što bi bio fantastičan iskorak napred jer bi značio ulazak u proizvodnju hardvera".

"Srbija je daleko od toga da je u stanju da sada proizvodi hardvere jer se on proizvodi u zemljama koje imaju neuporedivo veće iznose na raspolaganju za istraživanja i nauku", rekao je Dinkić i dodao da je njegova savetnica Jasna Matić imenovana za predsednika vladine radne grupe za pregovore sa ATIC-om i Mubadalom oko izgradnje fabrike čipova.

Predstavnici IT kompanija, koji su učestvovali u raspravi o programu podrške, izrazili su zadovoljstvo najavljenim merama ističući da je ovo prvi put da država prepoznaje značaj IT industrije i pruža konkretnu podršku.

Dinkić
je danas pred novinarima govorio i o stanju u EPS-u i o tome koliko država može, odnosno ne može da pomogne.

(Tanjug, foto: Tanjug, Rade Prelić)

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Peckham

Milena, nisi u pravu, do sada se uglavnom poljopriveda pomagala raznim nepovratnim kreditima i subvencijama drzave, a svi zaboravljate da Srbija najvise izvozi softver, cak vise nego malinu...

MilEnko

Bolje napravite drzavnu firmu, preko koje ce pojedinci moci da naplacuju izvozni posao i da rade legalno. Pa ko se probije, sam ce napraviti firmu. To je najlakse ako posao krene. A postojecim firmama pomozite oko platnog prometa. I samo pazite da pare odu na pravu stranu, i da za par godina ne prodjemo kao Irska.

zganzga

Srbija je vec par godina jedno od najbrze rastucelih it trzista u ovom dijelu evrope, ali zasto? Zato sto su nasi programeri placeni 5 puta manje nego isti u zapadnoevropskim zemljama, a novootvorene firme ne drze nasi ljudi pa mozemo samo pretpostaviti gdje zaradjeni novac na kraju zavrsi. Hvale se da ce davati subvencije u vidu placanja zdravstvenog osiguranja za radnike, ali efekat tih subvencija nece biti u povecanju plata nego da ce vise novca ostajati u dzepovima vlasnika. Ali vec smo navikli da nas drzavna administracija sve rijedje iznenadjuje pozitivnim potezima.

special image