Krkobabić, koji je za "Novosti" ocenio da bi "zamrzavanje penzija bio genocid nad starima", poručio je penzionerima da "mogu da budu apsolutno spokojni kad su u pitanju njihova zaslužena primanja".

"Penzije u Srbiji neće moći ni da se smanjuju, niti da se zamrzavaju dok sam ja u Vladi Srbije. To sam jasno i otvoreno rekao koalicionim partnerima, ali i predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda na nedavnim razgovorima u Beogradu", rekao je Krkobabić, potpredsednik vlade i ministar za rad i socijalnu politiku.

Na pitanje šta će učiniti ako ipak bude jakih pritisaka da se plate i penzije zamrznu ili smanjuju zbog deficita u budžetu, Krkobabić je odgovorio da na to neće pristati.

"Na tako nešto neću pristati, bez obzira ko to od mene da traži. Prosečna penzija u Srbiji je 23.000 dinara, što je već na donjoj granici izdržljivosti. Od 1,7 miliona penzionera, recimo da za mene nije glasalo 1,3 miliona, ali svi oni gledaju u mene kada treba da dobiju prinadležnosti. Ja svoju reč neću pogaziti", naglasio je Krkobabić.

Krkobabić je kazao da MMF nije eksplicitno zahtevao zamrzavanje plata i penzija, ali je implicitno sugerisao da je neophodno da se ti troškovi smanje.

"Rekao sam i da matematički model apsolutno poštujem, ali da matematika ne odražava uvek život i realnost. Šta vredi što je dva plus dva jednako četiri, ako tih četiri nisu dovoljni nekome da preživi", objasnio je Krkobabić.

On je naglasio i da neće pristati da, ukoliko bi sindikat pristao da se zamrznu plate u javnom sektoru, penzioneri dele istu sudbinu, već da bi penzije nastavile da rastu po utvrđenom zakonskom ritmu.
"Siguran sam da bi smanjivanje ili zaustavljanje rasta penzija izazvalo u kratkom roku pravi genocid među najstarijom i najugroženijom populacijom u Srbiji. Mnogobrojne bi to ostavilo bukvalno i bez hleba. Na njima ne može i ne sme da se štedi jer mnogi žive na ivici teškog siromaštva", kazao je on.
"Katastrofa za državu bi bila kada bi samo jedan čovek umro od gladi. A kad bi to zadesilo više ljudi, došlo bi do potpunog sloma svega postojećeg u Srbiji. Tu više ne bi bilo leka", zaključio je Krkobabić.

(Tanjug, foto: Beta, arhiva)