Narodna banka procenjuje da će manjak u budžetu Srbije do kraja godine, biti između 4,5 i pet procenata bruto domaćeg proizvoda, izjavila je danas guvernerka Jorgovanka Tabaković.

Već u prva tri meseca bilo je vidljivo da je teško ostvarljiv planirani deficit od 3,6 odsto BDP- a, rekla je ona novinarima nakon sastanka sa predstavnicima Američke privredne komore.

Guverner je rekla da su procene NBS realne i konzervativne, i da uključuju vladine predložene mere fiskalne konsolidacije.

Tabaković je rekla da je zamrzavanje plata u javnom sektoru zbog njegove veličine jedan od najlakših načina da se uštedi.

"Verujem da će Ministarstvo finansija i vlada pronaći način da sprovedu mere koje će doprineti očuvanju održivosti javnih finansija, pošto se makroekonomska i finansijska stabilnost mogu obezbediti jedino u uslovima odgovorne fiskalne i monetarne politike i njihove dobre koordinacije", naglasila je Tabaković.



To bi ostavilo dodatni prostor monetarnoj politici za ostvarivanje stabilnosti cena uz niže kamatne stope.

Ona je dodala i da NBS u potpunosti podržava postizanje aranžmana sa MMF - om.

Tabaković je ponovila da će inflacija do oktobra biti vraćena u granice cilja, što je četiri, plus minus jedan i po odsto, istakavši da je NBS još uvek oprezna prilikom relaksiranja monetarne politike imajući u vidu postojeće rizike.

Po njenoj tvrdnji, finansijski sektor vrlo stabilan i pored visokog učešća nenaplativih zajmova.

Guverner je najavila i izmene Zakona o osiguranju i da će NBS nastojati da zajedno sa učesnicima na tržištu dođe do što boljeg nacrta tog pravnog akta koji će uputiti skupštini.

Predsednik Američke privredne komore u Srbiji Miloš Đurković rekao je da ta privredna asocijacija pozdravlja nedavnu odluku NBS da obori referentnu kamatnu stopu, što će doprineti smanjenju troškova zaduživanja privrede u dinarima.

"Bankarski sektor je visoko kapitalizovan i raspolaže značajnim rezervama za pokriće loših plasmana. Istovremeno mora znatno efikasnije rešavati problem visokog učešća loših kredita", naveo je on.

Đurković je dodao da Američka privredna komora u Srbiji podržava postizanje aranžmana iz predostrožnosti sa MMF-om.

"To bi učvrstilo uverenje našeg članstva i potencijalnih investitora da smo na dobrom putu. Od NBS očekujemo nastavak liberalizacije propisa koji se odnose na platni promet i devizno poslovanje", poručio je Đurković.

Američka privredna komora u Srbiji predstavlja više od 175 američkih, međunarodnih i domaćih kompanija, koje su ukupno u Srbiji investirale 14 milijardi evra.

(Tanjug, foto: Fonet/Božidar Petrović)