Uzrok slabljenja je i neizvesnost u vezi sa dinamikom i dubinom reformi na planu fiskalne konsolidacije, zbog čega je neophodno da Vlada u što kraćem roku usvoji konkretne mere u pravcu smanjenja budžetskog deficita, rečeno je danas Tanjugu u Narodnoj banci Srbije.

Najava mogućeg smanjenja rejtinga zemlje i negativne preporuke nekih stranih investicionih kuća vezano za investiranje u dinar povećali su oprez stranih investitora prema rizicima, što je sredinom prošle nedelje pokrenulo trend slabljenja dinara, naveli su u centralnoj banci.

Ocenjujući da je povećana tražnja za devizama generisana psihološkim faktorima, NBS smatra da je za trajniju stabilizaciju kretanja na deviznom tržištu potrebno što skorije otkloniti neizvesnost u vezi sa budućom ekonomskom politikom, odnosno da je neophodno da vlada u što kraćem roku usvoji konkretne mere u pravcu smanjenja budžetskog deficita.

U poslednjih nedelju dana dinar jeste nominalno oslabio prema evru, ali je i dalje nominalno jači u odnosu na kraj prethodne godine i u odnosu na period od pre godinu dana, kažu u centralnoj banci.

NBS je proteklih nekoliko dana intervenisala na deviznom tržištu u cilju ublažavanja prekomerne dnevne oscilacije kursa, ali bez namere da utiče na nivo i trend kretanja kursa. Od početka godine NBS je intervenisala kupovinom 90 miliona evra i prodajom 65 miliona evra, tako da je ona i dalje neto kupac deviza.

NBS će, kao i do sada, uz pažljivo praćenje tokova deviza i ponašanja učesnika na deviznom tržištu, nastojati da obezbedi nesmetano funkcionisanje deviznog tržišta i ublaži prekomerne dnevne oscilacije kursa, vodeći pri tom računa o karakteru poremećaja na deviznom tržištu i deviznim rezervama zemlje, naveli su u NBS.

(Tanjug/Ilustracija: Petar Stojanović, MONDO)