Bušotina na kojoj trenutno rade, ići će dva kilometra ispod zemlje, što će premašiti sadašnji rekord od 1.650 metara, piše RTS.

To znači da su geolozi, pomoću savremenih istražnih metoda na velikim dubinama, na tragu najvećeg nalazišta bakra u okolini Bora.

Ovo su rezultati koje uz znanje stručnjaka daju najsavremenije istražne bušilice u koje je RTB u poslednje dve godine uložio pet miliona evra.

"Istraživanja, odnosno prognoze ukazuju na to da je ovde reč o periferiji novog ležišta a očekujemo da uđemo i u centar ležišta", kaže Trajča Tončić, rukovodilac geoloških istraživanja.

Ovaj geolog RTB-a sa svojom ekipom saradnika, pronašao je pre nekoliko godina najbogatije nalazište rude bakra od kad postoji RTB.

Dvogodišnjom eksploatacijom, rudnika T, koje po njemu i nosi ime, RTB je ostvario za dve godine čistu dobit od 40 miliona dolara.

Sve bušotine inače, kontrolišu radnici najsavremenijim senzorskim uređejima.

"Svi smo prošli obuku za geobušače i svi smo stručno osposobljeni", kaže geobušač Duško Stefanović.

Za kombinat bakra, sektor istraživanja predstavlja uporište za kontinuiranu preradu rude, sa što većim sadržajem bakra.

"Moram reći da RTB ima prirast rude, ako se tako može kazati, od milijardu i 350 miliona tona a sad smo već došli do milijardu i 420 miliona tona. To znači da smo više otkrili nove rude nego što smo eksploatisali. To znači da ima perspektive i za RTB i za Bor", rekao je Blagoje Spaskovski, generalni direktor RTB Bor.

Osim geoloških bušenja za otvaranje novog rudnika potrebna je i laboratorijska potvrda opravdanosti, piše RTS.