Predsednik Skupštine HORES-a Toma Momirović je upozorio da je takvo povećanje neodrživo za tu privrednu granu i da će posledica biti to, da će mnogi hoteli preći u sivu zonu poslovanja, drugi će biti trajno nekonkurentni, u Beogradu će biti zaustavljene investicije, dok će mnogi hoteli u unutrašnjosti biti zatvoreni.
Molimo da nas ne stavljaju u težu situaciju nego što su hoteli u regionu i u EU, gde taj porez ne prelazi 10 odsto, a u mnogim zemljama je i niži, kazao je Momirović.
Direkter hotela MK mauntin rizort Nikola Avram je konstatovao da će svi hoteli na Kopaoniku poslovati sa gubitkom, a da će od ukupnog broja hotela u Srbiji, 95 odsto iskazati gubitak jer, recimo, Vrnjačka Banja i Zlatibor nikako neće moći da podignu cene za 12 odsto.
Direktor beogradskog hotela Kraun plaza, koji će biti otvoren 15. decembra, Živorad Vasiljević je naveo da će imati veliki problem da obezbedi odgovarajuće dobavljače za već ugovorene konferencije.
Prisutni su se dogovorili da formiraju ekspertski tim, koji će napraviti analizu i argumentovano predočiti Vladi Srbije da će povećanje PDV u turizmu, u stavri smanjiti prihode za republički budžet.
Direkor HORES-a Georgi Genov je rekao da će sa povećanjem PDV-a svaki turistički aranžman biti skuplji u proseku za oko 200 evra, što će uticati i na manji dolazak inostranih gostiju, a ne samo domaćih. Procenjuje se da će devizni priliv od turizma biti smanjen za oko 180 miliona dolara. Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija JUTA Aleksandar Seničić je upozorio da postoji problem i sa već ugovorenim kapacitetima za narednu godinu, gde se može očekivati veliki broj otkaza. "Očekivali smo da će receptivni turizam imati još nižu stopu PDV-a, on je u Hrvatskoj i Crnoj Gori ukinut, ali sada možemo očekivati da će prihvat inostranih gostiju opasti", naveo je on.
U tom udruženju ocenili da se tim povećanjem, koje je predviđeno najnovijim predlogom Vlade Srbije o izmenama Zakona o PDV-u, ne bi doprinelo prihodu budžeta, već naprotiv, smanjenju prihoda od PDV-a na duži rok.
Ukoliko do povećanja poreske stope dođe, Srbija bi imala ubedljivo najvišu stopu PDV-a na smeštaj, u regionu ali i šire, ukazuju u HORES-u.
Hrvatska stopa PDV na usluge hotelskog smeštaja iznosi 10 odsto, u Sloveniji 9,5 odsto, Crnoj Gori sedam, Bugarskoj devet procenta, Francuskoj i Nemačkoj sedam odsto, u Grčkoj 6,5 odsto, Makedoniji pet procenata, istaknuto je u saopštenju.
Pored toga u Hrvatskoj i Crnoj Gori, agencije koje dovode strane turiste oslobođene su poreza, dok se kod nas odobravaju krediti koji do sada nisu dali nikakve efekte.
"Neposredno pred donošenje ovih mera, bilo je reči o podršci privatnom sektoru i ne sumnjamo da je to bila jedna od vodilja vlade, ali je povećanje poreza od 150 odsto, radikalno povećanje koje izlazi iz okvira predvidljive poreske politike", istaknuto je u saopštenju HORES-a.
Prema njihovom mišljenju danas nijedan posao ne može da podnese da bude dodatno oporezovan sa 12 odsto od ukupnih prihoda, a naročito hotelijerstvo koje traži velike inicijalne investicije, a koje se obično finansiraju kreditnim sredstvima.
Ovakve mere će imati negativne efekte u oblasti turizma i ugostiteljstva, a posledice će osetiti čitava privreda, smanjenjem potrošnje i investicija u ovu privrednu granu i seljenjem kapitala u druge konkurentne zemlje.
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Priveden bivši košarkaš Partizana i reprezentacije: Optužen za nasilje u porodici!
Zašto je Emir Kusturica promenio veru i postao Nemanja? Prozvali ga izdajnikom, a zbog istine su zanemeli svi
Svetislav Pešić dobio dva strašna pojačanja: Još jača Srbija napada Dansku u Beogradu!
Bomba - Endi Marej novi trener Novaka Đokovića! Ceo svet ostao u šoku zbog odluke najvećeg svih vremena!