On je precizirao da će do pojeftinjenja doći i zbog uvođenja metodologije o javnom snabdevanju potrošača u Srbiji gasom koju primenjuje nadležna Agencija za energetiku.
Od 1. decembra ove godine cene prirodnog gasa za domaćinstva u Srbiji biće niže u proseku za 3,2 odsto, a za sve kupce prosečno za 3,4 odsto, prema preliminarnom obračunu Agencije za energetiku, koja je pozvala snabdevače da joj dostave nove cene na saglasnost.
Ova promena cene je nastala zbog promene nabavne, uvozne cene i pada kursa dolara, saopštila je danas Agencija za energetiku.
Agencija je, kako se navodi, zatražila od svih javnih snabdevača da joj što pre dostave odluke o cenama za krajnje kupce, kako bi, posle analize predloga, mogla dati saglasnost na nove cene.
Pri ovoj promeni cena neće se menjati cene pristupa sistemima za transport i distribuciju gasa (mrežarine) koje su utvrđene 2011. godine.
Srbijagas je obavestio 33 javna snabdevača prirodnim gasom da će nova veleprodajna cena, na osnovu koje ovi snabdevači formiraju cene za javno snabdevanje, biti 37,69 dinara po metru kubnom, što je za 3,6 odsto niže od sadašnje cene.
Povodom cena gasa i stanja u Srbijagasu Bajatovičć je rekao da Vlada treba da prestane sa vođenjem socijalne politike preko Srbijagasa i to prebaci na budžet, ako hoće da restrukturira to JP, a to zahteva ozbiljnu političku odluku.
"Odluka Vlade mora da bude jasna i neopoziva, jer dosadašnje vođenje socijalne politike preko Srbijagasa, ne samo prema građanima, nego i prema privredi, posebno preduzećima u restrukturiranju, mnogo košta".
Neraalno mala cena gasa uopšte, velika kašnjenja sa plaćanjem iz toplana i neplaćanja preduzeća u restrukturisanju, dovelo je do gubitka od milijardu i šezdeset miliona evra.
Srbijagas je dostavio ličnu kartu preduzeća Ministarstvu privrede još 27. septembra, a za njegovo restrukturisanje nadležna su Ministarstvo finansija i Ministarstvo privrede, a u razgovore će biti uključen premijer Ivica Dačić i stručnjaci.
Finansijsko restrukturisanje Srbijagasa koštaće između 600 i 800 miliona evra, a kompanija će u razgovorima ponuditi model na kome već radi dve i po godine, a koji podrazumeva da preduzeće ostane nacionalna gasna kompanija u stoprocentnom državnom vlasništvu.
Bajatović je rekao da se zalaže za to da Srbijagas bude holding uz pravno, a ne vlasničko razdvajanje delatnosti unutar kompanije, što znači stvaranje nove srpske gasne kompanije.
Važno je da Srbijagas postane investiciono sposoban sa kapitalom od minimum sto miliona evra i jasnom podrškom Vlade da se uvede red u plaćanje isporučenog gasa, kazao jeon.
"Srbijagas je toliko ozbiljno i opasno pitanje da ne može da se reši lupanjem šake o sto. Pitanje restrukturiranja Srbijagasa mora se odvijati u javnoj raspravi, ne mislite valjda da je sva pamet u ministarstvima, ima nešto i u komorama i u privredi", kazao je Bajatović.
On je naveo da je predviđeno da restrukturiranje kompanje bude završeno do 1. januara 2015, istakavši da je model za koji se zalaže Srbijagas u skladu sa Trećim energetskim paketom EU o razdvajanju transporta i prodaje gasa.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji