• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kupovna moć Srba nikakva

Izvor Beta

Prosečna godišnja kupovna moć po stanovniku u 42 zemlje Evrope iznosi 12.890 evra, a u Srbiji je tri četvrtine manja - 3.032 evra.

Najbogatiji Evropljani su stanovnici Lihtenštajna, gde je godišnja kupovna moć po stanovniku 58.844 evra, dok Srbija zauzima 34. mesto, pokazala je najnovija studija "Kupovna moć u Evropi 2013/2014" globalne istraživačke kompanije GFK.

Evropljanima su 2013. godine ukupno na raspolaganju 8,62 biliona evra za potrošnju i štednju, ali po kupovnoj moći velike su razlike i među regionima, i među zemljama.

Među 42 zemlje koje su bile predmet istraživanja, na prvom mestu je Lihtenštajn gde je godišnja kupovna moć po stanovniku 58.844 evra, ili 4,5 puta veća od evropskog proseka.

Sledi Švajcarska sa 36.352 evra, a na trećem mestu je Norveška sa 31.707.

Među prvih deset zemalja su i ostale skandinavske zemlje, osim Islanda koji je na 13. mestu.

Najbliža evropskom proseku je Španija, sa 12.370 evra po glavi stanovnika, dok njeni susedi Portugalci imaju godišnju kupovnu moć od 10.018 evra.

Nemci raspolažu sa 20.621 evrom godišnje, Poljaci zauzimaju 28. mestu i imaju tek polovinu evropskog proseka - 5.870 evra, a Ukrajinci svega 2.206 evra godišnje.

Na začelju Evrope je Moldavija koja sa 1.284 evra po stanovniku ima tek jednu desetinu evropskog proseka.

U studiji se navodi da od ukupno raspoloživog novca, stanovnici bogatijih zemalja moraju da mnogo više izdvoje za stanarine i druge skuplje izdatke, ali im, povrh osnovnih izdataka, i dalje ostaje znatno više novca za potrošnju nego žiteljima zemalja sa slabijom kupovnom moći.

Istraživanje je pokazalo da 7,2 miliona stanovnika Srbije na raspolaganju ima za kupovinu ukupno 22 milijarde evra, odnosno 3.032 evra po stanovniku, što Srbiju postavlja na 34. mesto u Evropi.

U regionu Beograda, po tom istraživanju, živi 23 odsto stanovnika Srbije, ali tu je gotovo 30 odsto raspoložive kupovne moći čitave zemlje, s prosekom od 3.891 evra koji je 28 odsto veći od državnog
proseka.

Na drugom mestu, takođe sa iznadprosečnom kupovnom moći je Vojvodina, u kojoj se ističe Južnobački okrug s Novim Sadom.

Šumadiju, zapadnu, južnu i istočnu Srbiju karakteriše ispodprosečna kupovna moć, a posebno slabu kupovnu moć imaju okruzi jugoistočne Srbije, navodi GFK.

Po podacima te kompanije, heterogena je kupovna moć i zemalja u susedstvu Srbije. Zemlje koje su već postale članice Evropske unije - Rumunija, Mađarska, Hrvatska - imaju stanovništvo veće kupovne
moći. Izuzetak je Bugarska sa 2.919 evra po stavnovniku.

Crna Gora, zemlja-kandidat za prijem u EU, ima tačno 50 odsto veću kupovnu moć od Srbije po stanovniku.

Makedonija, takođe kandidat za EU, raspolaže sa 2.714 evra i nalazi se četiri mesta iza Srbije.

Stanovnici Albanije, Bosne i Hercegovine i Kosova imaju znatno manju kupovnu moć, navodi se u studiji.

U studiji, kupovna moć označava nominalna raspoloživa primanja bez poreza i socijalnih davanja, a sa transferima, i obračunava se po glavi stanovnika u evrima i u indeksnim poenima.

Ukupnu sumu kupovne moći u studiji GFK, stanovništvo troši na fiksne izdatke - stanarina, grejanja, porez, na ličnu potrošnju i druge izdatke, poput odmora ili prevoza.

GFK ulazi u red najvećih kompanija za ispitivanje tržišta u svetu, sa 13.000 zaposlenih u više od stotinu zemalja.

Tagovi

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

xy

Baš čudno kako kupovna moć Bugara nije skočila dva puta ulaskom u EU? Narod mora da shvati da neće doći do poboljšanja materijalnog statusa ulaskom Srbije u EU, šta više može samo opasti.

realno

@xy Njihova kupovna moć bila bi mnogo manja da nisu u EU, uzmi primer Rumunije koja je pod Čaušeskuom bila potpuno devastirana, a sad je ispred Srbije. Evropa nema alternativu, u njoj svaki narod zauzima mesto koje zaslužuje. Zato se Srbi i protive ulasku u EU, ne žele da shvate i priznaju sebi bolnu istinu da ne vrede ništa.

special image