"Nažalost, ta preduzeća nestaju sa privredne mape Kruševca. Radnici će, kada budu uzeli socijalni program, potpisati raskid ugovora, a preduzeća će prvo otići u stečaj, pa potom u likvidaciju", objasnio je Tanjugu predsednik veća saveza samostalnog sindikata Milenko Mihajlović.

Većina njih su se opredelili za opciju 300 evra po godini radnog staža, a na to ih je, prema Mihajlovićevim rečima, muka naterala, imajući u vidu da nisu primili po dvadesetak zarada.

On je izrazio nadu da će se u budućnosti otvoriti nova radna mesta, jer će se zbog aktuelne situacije povećati broj nezaposlenih u Kruševcu, podsetviši da je usled privatizacije u tom gradu oko 12.000 ljudi ostalo bez posla, od toga samo kroz stečaj oko 4.000.

"Radnici tri kruševačke firme su sami tražili da se njihova preduzeća zatvore. Isplatiće im se socijalni program, a grad Kruševac i Ministarstvo privrede će preduzeti korake da u onim pogonima, kao što je to slučaj sada u 'Župi', koji mogu biti zdravi i da rade, zaposlimo neke nove ljude i otvorimo nova radnamesta", rekao je Tanjugu gradonačelnik Kruševca, Bratislav Gašić.

On ocenjuje da je do sada u tim preduzećima bio "status kvo", a to znači da su se dugovi gomilali, dok proizvodnje nije bilo.

Sada će se, dodaje on, krenuti od nule i napraviti, pre svega od konfekcije Zvezda i Fabrike ulja koji mogu da rade, zdrava preduzeća.

Od 32 preduzeća, koliko ih je putem tendera i aukcija prodato u Kruševcu, za 14 su raskinuti ugovori o privatizaciji.