• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svako duguje po 740 evra

Za poslednjih sedam godina zaduženost građana Srbije povećana 100 odsto. Ukupan dug za sve kredite u našoj zemlji je oko pet milijardi evra

Građani su se za poslednjih sedam godina duplo više zadužili i sada bankama svako duguje po 740 evra ili nešto manje od dve prosečne plate.

Polovina obaveza je za stambene zajmove, a trećina za gotovinske pozajmice.

Prema podacima Udruženja banaka Srbije, ukupan dug građana za sve kredite je oko pet milijardi evra. Od tog iznosa oko deset odsto banke ne mogu da naplate, pišu "Novosti".

Svaki građanin je 2006. godine bankama dugovao 334 evra, a 2007. godine čak 504 evra, što je bio i najveći rast u proteklih sedam godina.

Sa nastupanjem krize zaduženost je nastavila da raste do 733 evra u 2011. godini.

Od tada je došlo do porasta za samo osam evra. Ako se uporedimo sa susedima, iza nas je samo Makedonija sa 500 evra po glavi stanovnika, a daleko ispred je Hrvatska sa 4.000 evra.

Zaduženost građana Evropske unije je oko 13.000 evra.

Banke sve teže odobravaju nove zajmove, a građani uglavnom refinansiraju postojeće obaveze, odnosno produžavaju rokove otplate, uzimaju grejs period...

Dok su poslednjih godina stambeni zajmovi bili najtraženiji, u 2013. godini taj primat su preuzele keš pozajamice.

Za prvih devet meseci ove godine gotovinski krediti su uvećani za 20 milijardi dinara. Kraj godine, međutim, dočekali smo sa stagnacijom i padom svih kredita za građane.

"Stanovništvo se sve manje zadužuje, jer je standard nizak",  smatra Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije. "U odnosu na zemlje u okruženju, mi koristimo najmanje kredita po stanovniku. Ako se pogleda rast zaduženosti u poslednje tri godine, vidi se da su krediti porasli za samo osam evra. Tako su zajmovi po stanovniku u 2011. godine bili 733, a lane 732 evra".

Preme poslednjim podacima UBS, građani za keš kredite duguju 188,34 milijarde dinara, potrošačke 27,15 milijardi, stambene 335,21 milijardu, a za refinansirajuće 27,72 milijarde dinara.

"Srbija se, prema poslednjim podacima, zadužuje 97 evra u sekundi. Dok ste ovo pročitali, naš javni dug porastao je za još oko 500 evra",  tvrdi ekonomista Miroslav Zdravković.

Podaci Ministarstva finansija pokazuju da je javni dug Srbije na kraju oktobra iznosio 19,3 milijarde evra. To je oko 58,5 procenjenog BDP-a, odnosno svega onoga što mislimo da ćemo proizvesti ove godine, prenose "Novosti".

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Бранко

Што се мене тиче - ја никоме ништа не дугујем а посебно не трулој држави...

Milan

Kad nam seik da onih 1000 jos nam i ostane tako da nema problema

goran

kad bi svi to vratili, šta bi bilo?

special image