• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Radulović: Ne mogu reforme a da nema otkaza

Izvor Tanjug

Ministar privrede Saša Radulović izjavio je da će sledeća godina dubokih reformi sistema biti teška i da bi nije moguće sprovesti reforme "a da niko ne izgubi posao".

"Dok smo štitili 'prava' više od 700.000 zaposlenih u javnom sektoru i javnim preduzećima, izgubili smo 300.000 radnih mesta u privatnom sektoru", istakao je Radulović u intervjuu današnjoj "Politici".

Kao najvažnije uzroke ekonomskog propadanja Srbije, Radulović je naveo Zakon o radu, nerazumne namete na rad, kriminalnu privatizaciju i partitokratsku privredu.

Radulović je ocenio da otpor reformama počinje od onih "koji su dobitnici ovog propalog sistema, koji sada parazitiraju na leđima društva, svih građana, poreskih obveznika".

"Svi bi reforme, samo da ne utiču na njih i na njihove pozicije. Paraziti su i najglasniji. Voleo bih da možemo da sprovedemo reforme, a  da niko ne izgubi posao. Ali, ne može", naglasio je Radulović.

On smatra i da spore promene vode u sigurno propadanje i da se danas, za razliku od pre 10 godina, "ne može uzeti deseti deo leka i očekivati da nam bude bolje".

"Bilo bi odlično kada bi javna preduzeća i državna administracija mogli da se reformišu bez partijskih zapošljavanja, ogromnih viškova zaposlenih koji praktično primaju debelu socijalnu pomoć. Da nam svima bude bolje bez svobuhvatnih reformi. Nažalost ne može", upozorio je Radulović.

Neprimeren keš za paketiće

U odgovoru Ministarstva privrede Srbije zaposlenom državnom službeniku, a koji je dostavljen medijima, navodi se da su "novogodišnji pokloni za decu zaposlenih mogućnost, a ne obaveza poslodavca" i da "ministar Saša Radulović smatra neprimerenim isplatu naknada u novcu za novogodišnje poklone zaposlenima u tom ministarstvu, za koje nema potvrde da su namenski utrošene".

Ministar je dodao i da reforme znače i jačanje urušenih institucija sistema, kao i poštovanje pravila i ukidanje samovolje pojedinaca.

"U privredi to znači da ministar više neće ići po Srbiji sa džakom para i deliti ih tamo gde smisli da treba i da ministar više neće najavljivati investitore i otvarati fabrike. Država ne treba da otvara ni fabrike, ni radna mesta. Otvara ih privreda", rekao je Radulović.

Radulović je istakao da država treba da stvara dobar ambijent za privredu, kako bi bila uspešna.

"Spremnost na reforme meriće se spremnošću da donesemo ključne zakone i počnemo njihovo neselektivno sprovođenje. Zakone o radu, planiranju i izgradnji, stečaju, privatizaciji i javnim preduzećima... Ali, oni su samo početak. Sledeće 2014. biće teška godina i mora biti godina dubokih reformi svih društvenih sistema", rekao je Radulović.

On je zaključio da od dubine i uspeha reformi zavisi da li ćemo imati veći privredni rast 2015. i da li će privreda stvoriti profit, investirati i otvarati nova radna mesta.

"A od toga zavisi da li će građani živeti bolje, da li će rasti plate i životni standard. Voleo bih da može obratno. Nažalost, ne može", rekao je Radulović.

Komentari 8

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

elol

A kako to drzavna preduzeca crpe drzavni novac? Naprotiv, mnoga velika drzavna preduzeca su izuzetno profitabilna. Zaposleni plate dobijaju od profita preduzeca, a ne iz budzeta Srbije. I koliko god bilo zaposlenih, sta to interesuje nekog ko radi u privatnom sektoru?! Da ne placaju privatnici mozda zaposlene u drzavnim preduzecima? Ne pricam o zdravstvu, skolstvu... S druge strane, u drzavna preduzeca dolaze stranacke licnosti na direktorske pozicije koje prodaju sve sto je vredelo privatnicima koji onda "izmuzu" sav novac iz toga sto su kupili ili bolje reci dobili. Ako je nesto lose u nasoj privredi, to je privatni sektor koji ne prijavljuje radnike, ne placa porez i u kome jedan covek zaradjuje enormne kolicine novca. To pricam za "nase" "domace" privatnike koji imaju veca preduzeca.

dalabu

@elol Ukratko...vecina drz.preduzeca su monopolisti u svojoj bransi...svi su gubitasi...ili najveca prevara u "u restruktuiranju"...prevedeno na srpski ne plaćaju nikakve obaveze drzavi...socijalno,porez itd...posle ti isti radnici kukaju kako im treba povezati staz,pa okreni opet u krug...jer se to povezivanje vrsi iz budzeta koji uplaćuju mrski "privatnici"..jedine kompanije koje su "profitabilne" su mozda "Telekom i Poste"..,a o njima se moze dobar rad za fakultet napisati...pusti Telekom na trziste oduzmi im infrastrukturu fiksne,neka drzava preuzme pa ponudi to svim zainteresovanim ...pa da vidimo da li ce biti profitabila...Postu bolje ne komentarisati...ostaje jos RTB Bor koji je isto za analizu...imaju srecu sto je bakar sa cenom na najvisem nivou u poslednjih 10 godina...ali isto ne placaju poreze nego se prave blesavi....ukratko postoje kriterijumi pomocu kojih se odredjuje da li je preduzece prifitabilno ili ne...sve ostalo sluzi za politiku pogotovo komentari po medijima...ne postoji u Srbiji drzavno preduzece,a da je profitabilno...sve ostalo se svodi pod "zavadi pa vladaj"...pozdrav...

Милан

@elol У потпутности се слажем да је 90% "успешних" приватника израдило свој бизнис користећи државне (друштвене) фирме у којима су били на руководећим положајима а то се ради и данас. Нађите на сајту Привредне коморе листу 20 најуспешнијих приватника па се уверите - или су сами искористили свој положај или су у питању деца истих. Само слепци то не виде - и данас 50% доктора специјалиста "превлачи" пацијенте у приватни бизнис и наравно, када одеш у дом здравља, чекаш педијатра 3-4 сата а онда нема нигде ушног лекара да погледа дете, једини начин је да га лечиш преко пута код приватног лекара где ова два лекара из дома здравља раде. И после су као успешни лекари - приватници.

special image