Pored toga, Agrokor nudi dokapitalizaciju slovenačkog trgovačkog lanca sa 225 miliona evra, čime bi se, kako navodi list, Merkatorov dug smanjio za jednu četvrtinu.

Izvorni kupoprodajni ugovor većinskih vlasnika i Agrokora predviđa fiksnu cenu deonice od 120 evra, ali ne i mogućnost njene promene.

S novim uslovima Agrokora, koji su ponuđeni preko konsultanta ING banke, složila bi se Nova Ljubljanska banka (NLB), ali ne i Pivovarna Laško (PL) koja raspolaže sa gotovo četvrtinom deonica Merkatora, tvrdi list, a prenosi portal Seebiz.

Pivovarna bi po novim uslovima za svoje akcije dobila 35 miliona evra manje, ali bi i dalje bila opterećena sa 250 miliona evra kredita bankama, a dodatno bi se smanjio kapital firme-kćerke "Radenske", koja je suvlasnica Merkatora, piše "Dnevnik".

U tekstu se postavlja pitanje da li Agrokor s novom ponudom, kojom krši kupoprodajni ugovor iz juna prošle godine koji definiše nepromenljivu cenu, u stvari traži izgovor za povlačenje iz ovog aranžmana, jer ima teškoća s pribavljanjem potrebnih sredstava.

List navodi da bi predsednik Agrokora, Ivica Todorić, mogao da se pozove na uslove o finansijskoj strukturi Merkatora iz kupoprodajnog ugovora, tvrdeći da ti uslovi za njega nisu prihvatljivi, kako bi se iz realizacije ugovora mogao povući bez plaćanja ikakve kazne.

Već duže vreme mediji u Sloveniji spekulišu da Agrokor ne može da pribavi novac za kupovinu Merkatora. Agrokor je krajem prošle godine takve informacije demantovao u izjavi slovenačkoj novinskoj agenciji STA i jasno poručio da je i dalje u tom poslu.

Hrvatski koncern Agrokor prodao je 24. decembra Stanić grupi, sa sedištem u Splitu, liniju voćnih sokova "džusi" (Juisy) za 45 miliona evra.

Na taj način se Agrokor prvi put odrekao jednog od svojih najjačih brendova, a taj potez mediji su stavili u kontekst prikupljanja sredstava za preuzimanje najvećeg slovenačkog trgovinskog lanca Merkator, za koji hrvatski koncern treba uskoro da zatvori finansijsku konstrukciju.

Sredinom decembra Agrokor je prikupio 67 miliona evra od američkog investicionog fonda W. P. Carey za pet velikih trgovinskih objekata u Hrvatskoj, koji su prema modelu "sale and lease back" potom unajmljeni na 20 godina.

Hrvatski kocern je, takođe prošle nedelje, sa austrijskom VTB bankom ugovorio kredit u iznosu 150 miliona evra, sa krajnjim rokom otplate od tri godine od dana korišćenja sredstava. Garanti za taj kredit su Agrokorove kompanije PIK Vinkovci, Ledo, Jamnica i Zvijezda.

Prema kupoprodajnom ugovoru, potpisanom sredinom juna, Agrokor se obavezao da od prodajnog konzorcijuma 12 firmi, banaka i Pivovarne Laško, preuzme 53,123 odsto deonica Merkatora, i da za deonicu plati 120 evra, što je ukupno oko 240 miliona evra. Za 100-procentni udeo u Merkatoru, Agrokoru bi bilo potrebno 452 miliona evra.

Prema informacijama iz slovenačkih izvora, sudbina te transakcije trebalo bi da bude poznata do kraja januara.

Agrokor je najveća hrvatska privatna kompanija sa oko 40.000 zaposlenih, a bavi se maloprodajom, proizvodnjom, preradom i distribucijom hrane.