• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nasilje na radnom mestu - tabu tema

U Srbiji skoro da nema istraživanja o nasilju na radnom mestu ili su takva istraživanja tek u začetku, ocenila je direktorka Viktimološkog društva Srbije Vesna Nikolić Ristanović.

U Srbiji skoro da nema istraživanja o nasilju na radnom mestu ili su takva istraživanja tek u začetku, ocenila je direktorka Viktimološkog društva Srbije Vesna Nikolić Ristanović.

Na tribini "Nasilje na radnom mestu" ona je rekla da je to tribina prva od sedam koje će organizovati Viktimološko društvo Srbije i Institut za sociološka i kriminološka istraživanja, uz finansijsku podršku Ministarstva nauke.

Asistentkinja na Pravnom fakultetu Univerziteta Union u Beogradu Sladjana Jovanović rekla je da polna ravnopravnost na poslu poboljšava produktivnost i opštu dobrobit ekonomije. Ona je napomenula da je polnu diskriminaciju na poslu najbolje sprečavati kolektivnim ugovorima u preduzećima, jer će na taj način zaštita biti najdeltovornija.

"Zaposleni žele da uznemiravanje prestane i često nemaju volju da se bave krivičnim zakonima", rekla je ona i dodala da je Zakonom o radu predvidjena nadoknada štete, ali je teško dokazati da je uznemiravanje postojalo.

Koordinator SOS telefona za žene žrtve diskriminacije na radnom mestu Ljiljana Dobrosavljević-Grujić rekla je da se žene teže zapošsljavaju od muškaraca, duže čekaju na posao, manje su plaćene i teže napreduju u službi.

"Žene se plaše da ostanu u drugom stanju, jer misle da će ostati bez posla i da će njihovo radno mesto biti dodeljno nekom drugom, dok budu na porodiljskom odsustvu", rekla je ona i naglasila da je Srbija jedina zemlja u okruženju koja nema zakon o ravnopravnosti polova.

Prema njenim rečima, potrebna je i podrška sudstva u Srbiji, koje je počelo da pokazuje bolje rezulate. "U 2006. godini sudstvo je rešsilo osam slučajeva uznemiravanja, koje su žene prijavile preko SOS telefona, dok je 15 i dalje na čekanju", rekla je ona.

Na tribini je ocenjeno i da je teško pronaći generalno zakonsko rešenje za sprečavanje nasilja na radnom mestu i zato je nepohodno obaveštavanje javnosti o načinu na koji da se izbore sa tim problemom.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image