Dozvoljeni minus sa kamatom većom od 40 odsto najskuplja je vrsta kredita. Na preskup dozvoljeni minus nedeljama upozorava i Narodna banka. Imaju, kažu, informaciju da su neke od najvećih banaka spremne da smanje kamate, ali traže tumačenje zakona, po kojem su dužne da o svakoj promeni s klijentom potpišu aneks ugovora.

"Sada se javlja dilema da li izazvati dodatne troškove, pozivati svakog vlasnika računa u vezi sa smanjenjem kamatnih stopa ili postoji mogućnost da se na drugačiji način dužnik dovede u povoljniji položaj", kaže za RTS Đorđe Jevtić iz Narodne banke Srbije.

Osim "Inteze" - gde je, kažu, sve spremno da za koju nedelju snize kamate na dozvoljeni minus, u ostalim bankama rekli su nam da to ne planiraju. Ni Narodna banka ne otkriva koje su banke rade da to učine.

Ekonomisti smatraju da je snižavanje kamata u interesu i građana i banaka.

Ekonomista Miladin Kovačević kaže da su ovakve olakšice neophodne, posebno u situaciji smanjenja kupovne i finansijske moći građana, ali i sa aspekta samih banaka.

Kovačević smatra da banke imaju prostora da smanje kamate.

I dok bankari visoke kamate pravdaju velikim učešćem nenaplativih kredita, stručnjaci uzvraćaju da su problematični krediti uglavnom dati privredi, a da su građani veoma odgovorni u otplati dugova.