Vrednost Ugovora o izgradnji, po principu "ključ u ruke" je 5,7 miliona evra, a radovi bi trebalo da budu završeni do kraja godine.

Energana će biti izgrađena do kraja godine u okviru projekta nove topionice i fabrike sumporne kiseline u RTB-u Bor i u njoj će se od viška pare iz procesa u novim pogonima, dobijati električna energija.

Ovo će biti najveće postrojenje tog tipa u regionu. Osim električne energije, u njemu će se proizvoditi i demineralizovana voda neophodna za rad kotlova u novoj topionici i fabrici sumporne kiseline.

Ugovor o izgradnji "Energotehnika" je dobila na javnom tenderu, pošto je imala najbolju ponudu. Ta kompanija biće projektant i izvođač radova.

"Potpisali smo ugovor o izgradnji najvećeg postojenja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora u regionu. Umesto da otpadnu paru iz procesa u novoj topionici bacamo, od nje ćemo proizvoditi dva megavata struje", izjavio je za Tanjug Blagoje Spaskovski, generalni direktor RTB-a Bor.

Prema njegovim rečima, to je 25 odsto struje koju će nova topionica i fabrika sumporne kiseline trošiti.

"Na ovaj način uštedećemo 1,1 do 1,2 miliona evra godišnje, tako da će postrojenje samo sebe isplatiti u roku od pet godina. S obzirom da je postrojenje gotovo potpuno automatizavino, u njemu će raditi samo 20 radnika", rekao je Spaskovski.

Dragoljub Zbiljić, direktor "Energotehnike Južna Bačka" izjavio je da će ta kopmanija svakako ispoštovati rokove koji su postavljeni i Energana će biti do kraja godine potpuno završena.

"Mi smo kao kompanija koja izvodi radove odlučili da sami finansiramo ovaj projekat, bez garancija države, samo na bazi garancija RTB-a Bor, jer u rukovodstvo kombinata bakra imamo puno poverenje", rekao je Zbiljić za Tanjug.

Izgradnjom nove Energane povezaće se tehnološki procesi u postojećim i novoizgrađenim termoenergetskim postrojenjima u jednu funkcionalnu celinu, a nova Energana omogućiće i najracionalnije iskorišćenje viška vodene pare, kažu u RTB-u Bor.