• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ekonomisti: Teško do uštede od 400 miliona evra

Izvor Tanjug

Ekonomski straučnjaci upozoravaju da Vladi neće biti lako da nađe gdeda uštedi preko potrebnih 400 miliona evra. Izbor je između 100.000 otputšenih radnika, državnih plata manjih za 25 odsto, ukidanja subvecija...

Ukupan broj zaposlenih u javnom sektoru morao bi da se smanji za petinu ili za 100.000, ako bi Vlada odlučila da uštede ostvari samo kroz smanjenje broja zaposlenih, umesto kroz rezanje plata i penzija, napominje profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Milojko Arsić.

Profesor Arsić , koji je i bivši član Saveta guvernera NBS, kaže da bi takav scenario ugrozio obavljanje usluga javnog sektora, koji ne bi mogao da pruža zdravstvene, obrazovne, bezbednosne i druge usluge koje su važne za funkcionisanje celog društva.

Arsić zato ističe da u ovoj godini treba očekivati smanjenje plata i penzija, ali i otpuštanja u javnom sektoru, te da će se ove dve mere sprovoditi istovremeno.

"Svaki dobro utemenjen program fiskalne konsolidacije podrazumeva da se na početku smanje plate i penzije za desetak odsto, a da se nakon toga postepeno u toku nekoliko godina ukupan broj zaposlenih u javnom sektoru smanji za pet do deset odsto", naveo  je Arsić.

On ističe da penzionere ne bi trebalo isključivati iz mera koje treba da uštede 400 miliona evra, jer je bolje da broj ljudi obuhvaćenih štednjom bude veći, da bi procenat ušteda na svakom pojedincu bio manji.

"Ako bi se na primer štedelo samo na platama, onda bi to podrazumevalo njihovo smanjenje od 25 odsto, što je i socijalno i ekonomski neodrživo", smatra Arsić.

Ekonomista Nikola Fabris takođe tvrdi da je teško izbeći smanjenje plata i penzija, osim ukoliko ne dođe do značajnijeg smanjivanja broja zaposlenih u javnom sektoru.

"Mislim da u ovom trenutku treba izbegavati mere koje donose male budžetske prihode, poput solidarnog poreza, a fokusirati se na ozbiljne rezove, koji će u narednih nekoliko godina svesti budžetski deficit na tri posto BDP-a", kaže profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu.

On dodaje da je fiskalnu konsolidaciju najlakše sprovesti na početku mandata svake vlade, zato što ona podrazumeva bolne i nepopularne mere, a tada Vlada ima najveću podršku.

Vladimir Gligorov, saradnik Bečkog instituta za ekonomske studije kaže za Tanjug da bi bilo najbolje da se uštede od jedan odsto BDP-a ili oko 400 miliona evra ostvare kroz smanjenje subvencija.

"Najbolje je smanjiti subvencije, budući da je reč o uštedi od oko jedan posto bruto domaćeg proizvoda, dok se za subvencije odvaja gotovo tri odsto. Sledećih godina bi trebalo obezbediti da se ne pokrivaju gubici takvih preduzeća kao što je Srbijagas. To bi verovatno bilo dovoljno ili bi svakako pokrilo značajan deo tih ušteda. Dodatne uštede bi mogle da dođu iz javnih nabavki", navodi Gligorov.

On, međutim, kaže da je od smanjenja subvencija izvesnije smanjenje plata i penzija, koje ne bi bilo dobro ukoliko ga ne bi pratila i promena sistema nagrađivanja u javnom sektoru, kao i promena penzijskog sistema.

Ne odbacujući mogućnost da će Vlada odustati od ušteda od 400 miliona evra, koliko Fiskalni savet i MMF procenjuju da je potrebno, jer, kako kaže, radi se o veoma nepopularnim reformama.

Tagovi

Komentari 10

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Duks

Neka vrate samo ono sto su ukrali od naroda , sto novac sto nekretnine ovi iz proslih vlasti i mi smo bogovi. Sve su opljackali pljackaju i dalje. Zive kao seici putuju, krkaju, letuju sa najboljim ribama po belom svetu, idu na zimovanja, deca im se skoluju po najboljim i skupim skolama po EU i Americi,voze ferarije, BMW i mercedese, ma mogao bi da pisem do popodne kakve oni privilegije imaju i to sve preko ledja radnika i seljaka. Dokle ? Neznam!

Mali Baja

Neko jede kavijar a ja pasulj bos tugo moja radnicka propao sam skroz...znaci opet ce radnik i sirotinja da ispasta a tajkuni i politicari koji su se obogatili preko nasih ledja a ima ih mnogo za njih krize nema, pa dokle vise?? Nisam za ulicu, ali ovoga puta ako do protesta dodje ima da radi kuka i motika po ledjima svih ovih sto vladaju skoro dve decenije jer ovo postaje nepodnosljivo!!

Vojvoda

Primenite Putinov metod i svakom tajkunu razrežite da u Budžet uplati 25% vrednosti ukupne imovine i rešili ste problem!!! Ionako su to opljačkali od naroda.

special image