"Štete u poljoprivredi su daleko manje od prvih procena, ali tačan iznos još nemamo, jer i dalje stižu informacije sa terena", kazala je ministarka poljoprivrede.

Prema njenim rečima, poljoprivrednici će urgentno biti snabdeveni repromaterijalom za setvu - seme, đubrivo i gorivo, a stručne sluzbe će ih informisati o tome koje je sorte sada najbolje sejati.

Trenutno se radi hemijska analiza površina koje su bile pod vodom, kako bi se utvrdilo eventualno zagađenje i na odgovarajući način zaštitila proizvodnja, navela je Bogosavljević Bošković.

Ministarka poljoprivrede je dodala da će se nakon pomoći ratarima, pomoći i voćarima koji su pogođeni u poplavama, kao i stočnoj proizvodnji, gde, kako je navela, nisu toliko veliki gubici.

Šef štaba za vanredne situacije Šapca Boban Birmančević rekao je da su u tom gradu najveću štetu pretrpela privredna društva, precizirajući da je u 16 preduzeća prijavljena šteta od 129,5 miliona dinara.

"U poljoprivredi smo imali poplavu na 18.000 hektara, od čega je na 3.700 hektara šteta 100 odsto. U stočarstvu je šteta 2,5 miliona dinara, a srećom u voćarstvu su štete minimalne, a najviše štete imali su mladi zasadi maline", kazao je on.

Štab za vanredne situacije Šapca pozvao je poljoprivrednike koji žele ponovo da preseju njive, da se jave i dobiju pomoć za setvu.

(