Na zajedničkoj konferenciji za novinare dve najveće sindikalne centrale, predsednik SSSS Ljubisav Orbović je rekao da je nacrt zakona koji su sindikati dobili juče, "sličan takozvanom Radulovićevom zakonu, samo u nesto blažoj formi".

Članovi Radne grupe za izmene Zakona o radu su u poslednja tri i po meseca usaglašavali stavove o pet najvažnijih tema koje treba da reguliše novi zakon o radu - rad na određeno vreme, otkazi od strane poslodavca, otpremnine, prošireno dejstvo kolektivnog ugovora i minimalna zarada.

Umesto da obradi samo tih pet elemenata koji su dogovoreni s premijerom Aleksandrom Vučićem, u novom tekstu nacrta se dotiču zarade i ide se na to da se minuli rad plaća samo kod poslednjeg poslodavca što faktički znaci da se zarade smanjuju, rekao je on.

Ukazao je da je neprihvatljivo da se otpremnine za odlazak u penziju smanji s tri na dve zarade, i da se noćni rad smanji za 26 odsto.

Po rečima Orbovića, za sindikate je neprihvatljivo što u nacrtu Zakona o radu nema proširenog dejstva kolektivnog ugovora čime se, kako je ukazao, u potpunosti ukida socijalni dijalog u Srbiji.

"To znači da nema potrebe za socijanim dijalogom, da nema potrebe za Socijalno-ekonomskim savetom (SES), niti bilo kojom vrstom dogovaranja sindikata i poslodavaca", rekao je predsednik SSSS i istakao da je prošireno dejstvo koletivnog ugovora uvedeno pre pet godina na predlog Unije poslodavaca Srbije, a ne sindikata.

Orbović je istakao da će predstavnici SSSS i "Nezavisnosti" na sednici Socijano-ekonomskog saveta reći da je predloženi nacrt izmena Zakona o radu neprihvatljiv i da će, ako se taj zakon ne vrati u okvire koji su dogovoreni s Vučićem, "regovati na neki drugačiji način".

"Želimo da nesuglasice rešimo kompromisom, ali ako kompromisa nema, ićićemo na drugi način. Svesni smo da Vlada ima veliku većinu u Parlamentu i da može doneti zakon kako ona hoće, ali to je onda princip sile, a ne princip dijaloga", rekao je on.

Na pitanje o tome kada će biti sednica Socijalno-ekonomskog saveta o izmenama Zakona o radu, Orbović je rekao da bi realno bilo da to bude posle 20. juna, jer je to nemoguće uraditi u kratkom roku ili do petka, kako to najavljuju predstavnici Vlade preko medija.

Izvršni sekretar UGS "Nezavisnost" Zlata Zec je rekla da je poražavajuće da vlast zaobilazi pricipe pregovora o kojima se dogovorila sa sindikatima.

"Nakon pokazivanja dobre volje i dogovora o čemu ćemo pregovarati, mi smo se držali dogovora, a predstavnici Vlade su samoincijativno, bez iakve saglasnosti sindikata, predložili promene u delovima zakona na koje mi apsolutno ne možemo da pristanemo", ukazala je ona.

Kako je rekla Zlata Zec, sindikati i po Ustavu i po međunarodnim konvencijama imaju pravo da se bore za stečena sindikalna prava, koja su međutim, u Srbiji ionako niska.