• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Firma vredi 1,6 milijardi evra a nema zaposlenih

Izvor mondo.rs

Na godišnjoj listi Agencije za privredne registre, u kategoriji preduzeća sa najvećim kapitalom, među srpskim državnim i poludržavnim privrednim gigantima pojavila se i mala firma bez zaposlenih i poslovnog prihoda.

Preduzeće TS Imperijal kliring haus iz Beograda u grupi je pet preduzeća sa najvećim kapitalom u Srbiji, a ne zapošljava nijednog zaposlenog, niti ima iskazanih prihoda, izjavila je danas Ružica Stamenković, registrator u Agenciji za privredne registre (APR).

Ona je navela da ovo preduzeće, koje je na toj listi "preteklo" recimo Naftnu industiju Srbije, ima ukupan kapital od oko 184 milijarde dinara, što ga svrstava na četvrto mesto na listi 100 najvećih privrednih društava po kapitalu koju je objavio APR.

"To je malo privredno društvo i njegov kapital koji ga je doveo na četvrto mesto zapravo je osnivački kapital. Ovo društvo ne pokazuje aktivnost, posluje bez zaposlenih i nema iskazanih poslovnih prihoda", navela je ona.

Prvo na listi u toj kategoriji je, naravno, "vlasnik" svih većih puteva u Srbiji - preduzeće Putevi Srbije.

"Pranje" para

Iako je novinare na prezentaciji lista APR-a najviše interesovalo da li se u slučaju famozne "prazne" firme radi o "pranju para", što iz APR-a nisu mogli da komentarišu (osim da inače blisko sarađuju sa nadležnim institucijama za borbu proitiv pranja novca), malo je verovatno da je to u pitanju. Jednostavno, kada nema prometa, nema ni mogućnosti prikazivanja različitog protoka novca od stvarnog, a to je suština "pranja" para.

Putevi Srbije raspolažu najvećim ukupnim kapitalom od 346 milijardi dinara, sledi JP Elektroprivreda Srbije sa kapitalom od 273 milijarde dinara, a na trećem mestu su Železnice Srbije sa kapitalom od 204 milijarde dinara.

Na petom mestu liste sto kompanija sa najvećim kapitalom nalazi se kompanija NIS, sa kapitalom od 176 milijardi dinara.

Naravno, kompanija sa kapitalom bez zaposlenih samo je incident na privrednoj mapi Srbije.

Kada se pogleda ono što radi i vredi, a zašta je samo registrovan veliki osnivački kapital, situacije je "malo" drugačija.

Na listi sto najvećih privrednih društava po neto dobitku u 2013. godini prvi je upravo "preteknuti" NIS. Njegovih 52 milijarde dinara u 2013. godini čini gotovo 12 odsto neto dobitka svih firmi na listi 100 najboljih u kategoriji.

Na drugom mestu je Telekom Srbija, sa 15,3 milijarde dinara, a slede Telenor (11,1), Tarket Bačka Palanka (8,4), pirotski Tigar tajers (6,1 milijarda)... pa tako dalje do kraja liste preduzeća koja imaju četvrtinu poslovnih prihoda cele srpske privrede.

Slična je situacija i na listi "Sto naj... privrednih društava po poslovnim prihodima u 2013", koja "nosi" jednu trećinu svih poslovnih prihoda, imala je 10 odsto godišnjeg rasta koji je napravilo 17,2 odsto zaposlenih u celoj privredi.

I tu je NIS prvi (249,5 milijardi dinara), sledi u prošloj godini na krilima državnih podsticaja uzleteli Fijat automobili Srbija (171,6 milijarda je četiri puta veći prihod nego godinu dana ranije), pa EPS (152,4), Telekom (86,5), EPS Snabdevanje (82,3)...

Izvor: Ilustracija MONDO/Podaci APR

Nasuprot ružišastim listama dobitnika stoje liste okorelih gubitaša srpske privrede.

I tu šnjur odnose državne (i paradržavne) kompanije. Najveći gubitaš po neto gubitku je, očekivano, Srbijagas sa gotovo pedeset milijardi dinara neto gubitka.

Daleko manji gubitak, ali zato četiri puta veći nego godinu dana ranije, ima Železara Smederevo (14,97 milijardi) kao druga na listi najgorih. Slede Srpska fabrika stakla Paračin (13,7), koja je uspela da gubitak poveća čak više desetina puta, a u 2012. čak nije ni bila na listi 100 gubitaša, pa HIP Petrohemija Pančevo (11,8) i privatna firma Beohemija Beograd (10,8).

Preduzeća na ovoj listi nose 57 odsto gubitaka cele privrede, a što je još katastrofalnije, imali su veće gubitke nego godinu dana ranije za čak 57,5 odsto.

Na kraju dolaze one najcrnje firme, koje gubitke talože godinama i teško da će ih se ikada osloboditi.

Prva na listi je, opet očekivano, kompanija Železnice Srbije sa 146,5 milijardi dinara kumuliranih gubitaka. Slede je Srbijagas (107,2), HIP Petrohemija (58,5), EPS (54,5) i jedan telekomunikacioni operater – VIP Mobajl (54 milijarde).

Na ovoj listi, sto firmi je nakupilo polovinu ukupnih gubitaka privrede, sa znatnim porastom od 20 odsto za godinu dana. Situacija je tako loša da tek 20 njih je još, kako se to kaže za građane, "kreditno sposobno", a 79 ih ima i tekući gubitak.

(G.M.Š)

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

vlada

nije nis bio toliko zaduzen i gubitnicka firama koliko je novca ulazilo u budzet i naravno ono malo "kajamaka"sto su uzimali za dzeparac ,.....pa da li znate koliko samo cisterni dnevno udje-izadje iz rafinerije pancevo, a gde je zeleznica i recni saobracaj,...da li je namerno prikazivan gubitak radi lakse prodaje ili sta vec,....

goran

kada se uzme u obzir koliko je nis upumpao novca u budzet srbije, sto kroz poreze, sto kroz dobit manjinskog vlasnika, stice se zakljucak da je to bila jedina dobra prodaja drzavnog vlasnistva.

Manijak

NIS pravi veci prihod od cene po kojoj je kupljeno 51% NIS-a.

special image