Oni smatraju da je otkupna cena od 25 dinara za kilogram potpuno neprihvatljiva jer ne može da pokrije ni osnovne proizvođačke troškove.

Predsednik Mesne zajednice Gornja Stražava Dragoslav Milosavljević kaže da je to najmanje što proizvođači mogu da učine jer je sramotno koliko je niska otkupna cena.

"Proizvođači su ljuti na otkupljivače jer ih faktički ucenjuju izuzetno niskom cenom. Apsolutno svi su nezadovoljni i sada ne znaju šta da čine sa višnjom. Mnogo je onih koji je i neće obrati, a po gruboj proceni, u ovom kraju sigurno 20 odsto višnje ostaće na drveću. Ne znamo kome da se obratimo kako bi zaštitio naša prava" kaže Milosavljević za "Južne vesti".

On pojašnjava da u oba sela ima 200 domaćinstva i da je, po gruboj proceni, svako domaćinstvo imalo rod od po 9.000 kilograma.

"Berači traže 11 dinara po kilogramu, a mi dobijamo od otkupljivača, koji jedan dan otkupljuju, pa tri ne, 25 dinara. To ne pokriva ni osnovne troškove proizvodnje i zato su se mnogi odlučili na to da bace ovogodišnji rod", kaže Milosavljević.

Kao ilustraciju izuzetno niske cene višnje on navodi da se plastične flaše na otpadima otkupljuju za 18 dinara po komadu, a gvožđe čak 20 dinara. Ako se to uporedi sa ovogodišnjom cenom višnje, smatra Milosavljević, sramota je uopšte brati višnju, pišu "Južne vesti".