To je izjavio je Tanjugu generalni direktor Simpa Slađan Disić.

"Ostale fabrike će sukcesivno krenuti sa radom u zavisnosti od dinamike pristizanja repromaterijala iz zemlje i inostranstva. U toku su intenzivni razgovori i pregovori sa dobavljačima o reprogramu starih obaveza koje Simpo ima i definisanje novih uslova saradnje u narednom periodu", objašnjava Disić.

On dodaje da će u toku ove nedelje kompaniju posetiti dobavljači ključnih repromaterijala iz Srbije, Slovenije, Bugarske, Makeodnije i drugih zemalja.

On je ocenio da bi Simpo trebalo da krene sa većim obimom rada u svim fabrikama krajem septembra i početkom oktobra jer kompanija nakon završetka postupka konverzije očekuje da Vlada razmotri mogućnost odobravanja kredita za nesmetano funkcionisanje proizvodnih kapaciteta u kor biznisu.
On je precizirao da su pre skoro mesec dana banke povukle blokadu, a da je Poreska uprava isto to učinila u prošli četvrtak i petak na osnovu zaključka Vlade Srbije od 30.avgusta.

Početkom septembra je, prema njegovim rečima održana i vanredna sednica Skupštine akcionara Simpa na kojoj je između ostalih, doneta odluka o sedmoj emisiji akcija za kvalifikovanog investitora Republiku Srbiju po nominalnoj ceni pojedinačne akcije od 1.801,50 dinara po akciji.

"To je cena akcija po kojoj će se izvršiti konverzija potraživanja države po osnovu poreza i doprinosa i ostalih javnih prihoda u trajni ulog Republike Srbije u kapital Simpa", kaže Disić.

On kaže da potraživanja koje državni poverioci imaju prema Simpu, a koja će se konvertovati u kapital društva, prema podacima poreskih uprava iznose 5,8 milijardi dinara.

On je rekao i da su u toku aktivnosti koje sprovodi Ministarstvo privrede sa fondovima PIO, RFZO i Nacionalnom službom za zapošljavanje, kao i lokalnim samoupravama grada Vranja, opštinama Bujanovac i Trgovište i pojedinih opština grada Beograda kako bi doneli odluke na bazi preporuke Vlade Republike Srbije o konverziji njihovih potraživanja u kapital Simpa.

Da bi se ispoštovao rok za završetak postupka konverzije, a to je 15.septembar, u poslovnom centru Simpo u Vranju, 5.septembra je, kako je naveo, održan sastanak predstavnika Ministarstva privrede, državnog sekretara Dragana Stevanovića i pomoćnika ministra Miluna Trivunca sa predstavnicima grada Vranja i opštinama Bujanovac iTrgovište, na kome je dogovoreno da se ubrza donošenje odluka skupština lokalnih samouprava o konverziji njihovih potraživanja u kapital društva.

"Time će Republika Srbija zajedno sa fondovima i lokalnim samoupravama postati većinski vlasnik Simpa sa učesćem od blizu 80 procenata", ističe Disić.

Inače, Disić je još u julu izjavio Tanjugu da je Simpo tada potpisao sa bankama ugovor o mirovanju dugova do 31.oktobra, sa mogućnošću produženja važenja do 31.decembra, kojim se reguliše mirovanje svih dospelih rata kredita, kamata i ostalih naknada koje kompanija duguje bankama.

Ugovor o mirovanju duga potpisale su Poštanska štedionica, Banka Intesa, Hypo Alpe Adria, Srpska banka, Univerzal banka, NLB InterFinanz AG Cirih, Nova Agrobanka Beograd i na drugoj strani Simpo i njegova povezana lica kao dužnici.