Ova odluka će, kako je saopštila vladina kancelarija za saradnju sa medijima, biti primenjivana od 1. januara 2015. godine.

Minimalna cena rada u Srbiji nije bila povećavana od 2012. godine.

Ovo povećanje od 5,2 odsto odraziće se na povećanje prosečne minimalne zarade. U narednoj godini minimalna mesečna zarada zaposlenog iznosiće najmanje 28.430,50 dinara, odlučeno je na današnjoj sednici Vlade Republike Srbije, navodi se u saopštenju.

SINDIKATI I POSLODAVCI NEZADOVOLJNI

Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS) i Unija poslodavaca nezadovoljni su ovakvom odlukom Vlade.

Sindikalci, naime, smatraju da je cena rada i sa povećanjem ostala niska, a poslodavci da minimalnu cenu rada nije trebalo povećavati, ali da će oni tu odluku prihvatiti.

Odluku o povećanju minimalne cene rada Vlada je donela pošto na Socijalno-ekonomskom savetu nije postignuta saglasnost s obzirom na to da su se sindikati zalagali da cena rada bude 137,9 dinara.

Potpredsednik Samostalnih sindikatra Srbije Zoran Mihajlović rekao je Tanjugu da i je cena od 121 dinara po satu ispod svakog kriterijuma.

"To je cena rada koja apsolutno ne može da zadovolji minimalnu potrošačku korpu, za te ljude koji će primati minimalac čitave 2015.godine", ukazao je Mihajlović.        

Predsednik Unije poslodavaca Srbije (UPS) Nebojša Atanacković rekao je Tanjugu da će, bez obzira što UPS nije bio za povećanje cene rada, prihvatiti odluku Vlade Srbije.

Prema njegovim rečima, moglo se očekivati da će doći do povećanja cene rada, iako se UPS tome protivilo, jer se nisu stekli uslovi za to.

"Ostaje da se vidi kako će to izgledati u praksi, budući da se očekuje smanjenje zarada zaposlenih u javnoj upravi", kazao je Atanacković.

Predsednik UPS-a je dodao da se podizanjem cene rada sa 115 na 121 dinara po satu prakticno vraćamo na odnos prosečne i minimalne zarade koji je bio 2012. godine.