Kako je navedeno tokom prošle godine devizne rezerve uvećane su za 180 miliona evra.

"Smatramo da je naša dužnost da ostvarimo našu zakonsku obavezu, odnosno obezbedimo monetarnu i finansijsku stabilnost u zemlji, što je u 2013. godini uspešno i ostvareno", naveli su iz NBS.

Kako su objasnili, finansijski rezultat ni na koji način ne predstavlja opterećenje za poreske obveznike u Srbiji, te dosadašnji rezultati opravdavaju troškove.

Iz Narodne banke Srbije su podsetili da do avgusta 2012. godine ta banka nije Vladi Srbije "uplatila ni jedan dinar kamate na budžetska sredstva, iako je bila u obavezi da to radi mesečno".

"Podsećamo i da je rast cena iznosio više od 12 odsto, a kurs uz enormno trošenje deviznih rezervi oscilirao tako da ni privreda ni stanovništvo nisu mogli predvideti koliko će im biti prihodi, odnosno rashodi sledećeg meseca", navode.

U NBS ističu i da su netačne tvrdnje da je jedini put kada je NBS ostvarila gubitak bila 2013. godina, jer rezultati od 2006. godine do sada pokazuju da je gubitak ostvaren i 2006. i 2007. godine.

"Ni danas NBS nije izolovan slučaj, jer su opšte ekonomske okolnosti svuda teške. Naime, Centralna banka Švajcarske je u 2013. godini zabeležila neto gubitak od 9,1 milijardi švajcarskih franaka (10,4 milijarde dolara), u odnosu na gubitak od šest milijardi franaka godinu dana ranije, odnosno u 2012. godini. Švajcarska centralna banka je zbog gubitaka obustavila isplatu dividendi, kao i uplate u državni budžet", navodi se u saopštenju.