Srpskoj privredi ne samo da nikako da krene nabolje, već se "slobodan pad" nastavlja. U septembru je zabeležen međugodišnji pad ukupne proizvodnje za čak 16 odsto a prerađivačke industrije u okviru nje za 8,8 odsto.

Ako se za preradu nafte i može naći "opravdanje", jer rafinerija NIS-a su bile u planiranom remontu, za hemijsku industriju, metalne proizvode, farmaceutsku industriju, i industriju građevinskog materijala nema lepih reči – sve su u padu.

"Svaki pad prerađivačke industrije u 2014. godini manji od tri odsto može se smatrati optimističkom prognozom", kaže Stojan Stamenković, ekonomski analitičar u MAT-u (Makroekonomske analize i trendovi pri Ekonomskom institutu u Beogradu).

Da ni jedna muka nevolja "ne ide sama" pokazuje i pad izvoza, koji je u septembru bio za 9 odsto manji nego istog meseca prošle godine. Za period januar-septembar izvoz je još uvke pozitivan, veći je za 3,1 odsto, ali em nije dovoljno em se smanjuje kako se bliži kraj godine. Tim pre što uvoz raste, u septembru je bio za 1,8 odsto veći nego lani, što je vrdnozt i za period od prvih devet meseci.

Upravo pad prerađivačke industrije vezan je za pad izvoza. Domaća tražnja je slaba i ako proizvod ne može da se plasira u inostranstvo on se ni ne proizvodi", objasnili su stručnjaci MAT-a na predstavljanju novog broja biltena.

Kakva će biti 2015. godina praktično zavisi od svega nekoliko veliih firmi. Ne piše nam se dobro ukoliko u Smederevu Železara ne nađe kupca koji bi upalio obe peći, zatim ako Fijat ne pojača izvoz (kratkoročno kontingentom u Rusiju a dugoročno novim modelom), i ako hemijska industrija (pančevačka Petrohemija) ne počne da ostvaruje veliku i proizovdnju i izvoz.

"Trenutno nema razloga za optimizam, sve dok ne čujemo da su krenule da se ostvaruju neke od najavljenih investicija", zaključuje Stojan Stamenković.

(G.M.Š.)