Vučić se sastao se stalnim predstavnikom MMF-a u Srbiji Daehangom Kimom, zamenikom direktora Sektora za Evropu MMF Asimom Husainom i šefom Misije MMF za Srbiju Zuzanom Murgasovom.

Sastanku su prisustvovali potpredsednica i ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički, ministar finansija Dušan Vujović, ministar privrede Željko Sertić, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin, ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić i ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana Bogosavljević-Bošković.

Članovi dveju delegacija imali su konstruktivne razgovore o novom aranžmanu MMF-a. Postignuta je saglasnost oko najvećeg broja ključnih pitanja, saopštila je vladina Kancelarija za saradnju s medijima.

Predstavnici MMF-a su nakon sedmodnevnih razgovora sa predstavnicima vlasti u Srbiji izrazili zadovoljstvo postignutim nivoom saradnje sa institucijama Vlade Srbije i ponovili da je restrukturiranje javnih preduzeća jedna od ključnih reformi koje Srbija mora da sprovede u cilju dobijanja novog aranžmana sa MMF-om.

"Cilj Vlade Srbije i MMF je ekonomski napredak i bolji život građana Srbije", izjavio je na kraju sastanka predsednik Vlade Aleksandar Vučić i izrazio očekivanje da će novi sporazum sa MMF-om biti potpisan, s obzirom na to da Srbija sprovodi strukturne reforme, čime je pokazala da poštuje dogovor postignut tokom prethodnih susreta sa članovima MMF-a.ž

Vučić je , uoči sastanka sa delegacijom MMF,izjavio da Vlada Srbije deli uverenje te finansijske institucije da je reforma javnih preduzeca prioritet.

"Suština je u tome da MMF insistira na onome što je dobro za nas, a to je ozbiljna i sprovodljiva reforma javnih preduzeća. Ako u tome uspemo, odlično, a ako ne, ne samo da nam MMF neće pomoći, već ni sami sebi nećemo moći da pomognemo", objasnio je premijer.

"Borimo se da uredimo javne finansije", podvukao je Vučić i dodao da je problem bio i u tome što su javna preduzeća uzimala kredite, što sve ulazi u javni dug.

On je objasnio da je zbog toga stvarni javni dug oko sedam, a ne 5,6 odsto BDP.

Vučić je, na kritike pojedinih političara da nikakvih reformi nema, uzvratio da je jasno da vlada, naprotiv, provodi najsveobuhvatnije reforme u istoriji Srbije, za sta stizu i potvrda i priznanje iz celog sveta.

"Pravo pitanje je da li smo mi sposobni da to uradimo. Ja sam optimista", rekao je premijer.

On je ponovio procene da ćemo 2015. godine imati privredni rast u visini od 1, 5 odsto, a u 2016. i "daleko ozbiljnije rezultate".

Govoreći o ekonomskoj i fisklanoj politici, Vučić je kao najveći problem označio to što se pare za penzije i plate potroše odmah, dok sredstva namenjena razvojnim projektima ostaju neiskorišćena, a u prilog tome je izneo podatak da od 40 miliona evra namenjenih za puteve i obnovu polovina ostane neutrošena i ne ide u dodatni razvoj.

Vučić je dodao da realizaciju više infrastrukturnih projekata očekuje kroz javno- privatna partnerstva.

Kako je rekao, ideja je da sa francuskim prijateljima radimo na širenju kapaciteta Aerodroma Nikola Tesla, zatim da u maju počinju radovi na projektu "Beograd na vodi", te da se ti veliki projekti realizuju novcem stranih partnera, čime se obezbeđuje da se ne povećava javni dug i fiskalni deficit.

Zbog toga je, kaže, i insistrirao kod predsednika Ruske Federacije Vladimira Putina da ne platimo odmah još 100 miliona evra duga na ime gasa, te da posle razgovora sa šefom ruske države više nema problema sa dotokom tog energenta.