Vlada Srbije je projektovala privredni rast u 2015. godini od 0,5 odsto, u 2016. godini od 1,5 odsto a u 2017. rast od dva procenta.
S druge strane, iako se kada se govori o investicijama najpre misli na privatne investicije, trebalo bi imati na umu da je Srbija na dnu međunarodnih lista o uslovima poslovanja što negativno utiče na porast privatnih (stranih) investicija.
Domaće javne investicije trenutno iznose oko 2,5 odsto BDP-a a u uporedivim zemljama u okruženju taj procenat se kreće između četiri i pet, što je gotovo duplo više, istakao je on.
Povećanje javnih ivnesticija za 200 ili 300 miliona evra, kako je dodao, imalo bi značajan efekat na privrednu aktivnost naše zemlje.
ZA KAMATE ODE KAO ZA OBRAZOVANJE
Trenutno postoji oko četiri milijarde evra kredita koje su odobrili Svetska banka, Evropska investiciona banka i slične institucije, koje Srbija samo delimično ili uopšte ne koristi, ukazao je Petrović.
Petrović je ukazao i da će Srbija u sledećoj godini samo za kamate morati da isplati oko 140 milijardi dinara, ili 3,5 odsto BDP-a, što je iznos jednak onom koji će sledeće godine biti izdvojen za osnovno, srednje i visoko obrazovanje.
Slična situacija može se očekivati i u naredne tri do četiri godine, ali se nakon toga, uz sprovođenje mera fiskalne konsolidacije, može očekivati stabilizacija.
Ekonomsko-poslovni forumu "Moguća Srbija 2020." organizuje Evropski pokret u Srbiji a cilj je da se kroz seriju razgovora i debate definišu osnovne pretpostavke i predlozi kako bi se pomogao održivom razvoju zemlje.
Haos na kraju i poraz Crvene zvezde: Teo promašio za produžetak, sudije u prvom planu!
Ogromna greška sudija na štetu Crvene zvezde: Najbitniji poeni na meču nije trebalo da važe!
Mondo ukrštenica za 15. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Sudije oštetile Partizan u ključnom napadu Barselone: Krupna greška se jasno vidi na video-snimku!
Željko zagrmeo zbog rasporeda Partizana: "Veoma interesantno, drugi put nam se dešava"