"Rate plaćamo tako što koristimo ušteđevinu. Prodali smo i svekrvin stan", navela je i dodala da su bili prinuđeni na takav potez.

Na pitanje kakvo bi joj rešenje banaka odgovaralo kaže da bi to bila mogućnost da konvertuje kredit iz švajcarca u evre, i to po kursu koji je važio u momentu kada se zadužila.

Kada su banke ranije ponudile tu mogućnost, ona nije mogla da je iskoristi, jer je, podseća, ostala bez posla a njena banka je tražila ponovo kompletnu dokumentaciju.

"Tražili su kompletnu dokumentaciju, a ja nisam više imala uslova. Do tada sam koristila sve mogućnosti, i grejs period dva puta, ali ne vredi. Sve je to malo, prema onome što dugujem", priča ova očajna Beograđanka.

Predsednik Upravnog odbora Udruženja banaka Srbije (UBS) Goran Pitić izjavio je danas nakon petočasovnog zasedanja bankara da fiksiranja kursa švajcarskog franka neće biti opcija "jer bi takvo rešenje u Srbiji narušilo ravnopravan tretman ostalih klijenata i ugrozilo osnovne postulate bankarskog sektora".

On je pozvao građane zadužene u švajcarskim francima da se pojedinačno obrate svojim bankama kako bi se za konkretan slučaj našlo rešenje koje, kako je rekao, može biti produženje roka, konverzija ili neki drugi model.

Slično je rekao i predsednik Izvršnog odbora Eurobanke EFG Filipos Karamanolis rekavši da banke imaju zajedničke principe ali nemaju zajedničko rešenje za građane zadužene u švajcarcima. On je takođe pozvao zadužene građane da dođu u ekspoziture te banke radi dogovora.