To nije samo nekakav načelan dogovor o ekonomskim politikama, već ima veoma konkretne tromesečne testove do kojih bi trebalo da odradimo teške zadatke, upozoravaju analitičari saradnici Ekonomskog instituta u Beogradu.
Na predstavljaju novog biltena Makroekonomske analize i trendovi, ekonomisti su istakli da su rokovi ispunjenja veoma kratki a da smo neke rokove već probili.
"Rokovi su veoma konkretni, zna se šta treba uraditi u martu a šta u junu. Vreme curi a, recimo, već nismo uspeli da ispunimo povećanje struje od 15 odsto od 1. aprila, zbog proceduralnog raskoraka", kaže Vladimir Vukčević.
Vukčević je od mere koje nas očekuju naveo recimo zakone o reformi Poreske uprave već u ovom meru a "tu, odmah iza ćoška" u junu, su i promene zakona o finansiranju lokalne samouporave ili stvaranje registra zaposlenih na svim nivoima vlasti i u svim firmama i institucijama koje su povezane sa državom. A sve te izmene bi trebalo da prođu legalnu proceduru i Skupštinu Srbije.
"Ako se neki rok probije, neće se odmah obustaviti aranžman, što smo videli 2012. kada je prekinut tek kada je 'doteralo do duvara'. Rok se može pomereiti, ali onda MMF zaoštri neki drugi rok ili parametar", kaže Sotojan Stamenković.
Pomenuto povećanje cene struje u aprilu jedna je od stavki koje je srpska javnosti saznala od MMF-a pre nego od domaćih zvaničnika, ali nije jedina o kojoj se malo zna.
U Tehničkom memorandumu o razumevanju, koji je preteći dokument Stend-baj aranžmana, stoje "crno na belo" i mere kao što su podizanje PDV-a i/ili akzica na goriva ako ne bude dovoljno prikupčljenog novca od poreza, smanjenje zaposlenosti od 5% u javnom sektoru u 2015, zatim obustavljanje indeksacije (usklađivanja sa infalcijom ) plata i penzija ako njihovo učešće pređe 7% BDP-a (plate), odnosno 11% (penzije), što je sada slučaj i ostaće tako još dugo vremena.
"Može se posataviti pitanje je da li je sve teške i oštre mere tražio MMF ili ih je sama predložila Vlada, ali sada je svejedno. One su tu i zna se koliko mora da padne udeo spoljnjeg duga u kom periodu, koliko državne plate, kakv bi trebalo da je kurs dinara ili šta raditi sa Srbijagasom ili Putevima Srbije..." Sve je u tabelama, postoje tačne brojke i pratiće se svaka tri meseca", kaže Stamenković.
(G.M.Š.)
Nož u srce Partizana, De Kolo ugasio Arenu: Lovernj dominirao, crno-beli ponovo izgubili u Areni!
"Ja imam utisak da smo im mi dali ovu utakmicu!": Željko je ljut, igrači Partizana nisu znali pravilo!
Mondo ukrštenica za 18. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Superliga bogatih je živa - postaje Jedinstvena liga: Zemljotres u fudbalu, ovo je kraj Lige šampiona!
Bivša supruga Janisa Time u bolnici: Zbog nje je košarkaš digao ruku na sebe