Tokom posete, koja će trajati do 12. maja, biće sagledana aktuelna ekonomska situacija u zemlji, a kao glavni adut Vlada Srbije će izneti fiskalne rezultate, budući da je deficit u prva tri meseca ove godine bio upola manji od onog što je sa MMF-om dogovoreno.

Revizija aranžmana prema članu 4. Statuta MMF-a, prema dosadašnjoj praksi, počinje svečanom sednicom predstavnika Misije Fonda i Vlade Srbije, a potom se nastavlja razgovorima na nivou tehničkih eksperata.

Kako je premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio na svečanoj sednici povodom godišnjice rada vlade, deficit će i na kraju aprila biti upola manji od planiranog.

On je precizirao da će deficit na kraju čevrtog meseca iznositi oko 30 milijardi dinara, dok bi MMF prihvatio do 72 milijarde, a istovremeno je u prvim mesecima 2015. rasla i naplata bruto domaćeg PDV-a.

Zvanični podaci i oni koje će MMF najviše i gledati, za prva tri meseca, pokazuju da je deficit iznosio 21,1 milijardu dinara, a prema dogovoru sa MMF-om predviđeno je da minus u državnoj kasi bude dva puta veći, 55 milijardi.

Ministar finansija Dušan Vujović je protekle nedelje rekao da očekuje da će ta institucija potvrditi dobre rezultate vlade u proteklih godinu dana rada.

"Očekujemo da će MMF potvrditi dobar rezultat i na fiskalnom, ali i na planu monetarne stabilnosti. Tada ćemo sa Fondom sesti i razmatrati sve strukturne elementima programa", rekao je Vujović.

Ministar je rekao i da očekuje da će nakon posete Misije MMF biti potpisan sporazum o restrukturiranju Elektroprivrede Srbije (EPS), dok će odluka o eventualnom poskupljenju struje biti nakon toga doneta, na osnovu odluke regulatornog tela i Vlade Srbije.

On je rekao da očekuje da program restruktuiranja stupi na snagu 1. juna, kako bi mere bile realizovane na vreme u skladu sa programom koji je usvojen s MMF-om, i dodao da se prvobitni dogovor sa MMF-om, koji je predviđao da te mere budu realizovane 1. aprila - ispostavio kao nerealan.

MMF je sa Srbijom potpisao stend baj aranžman iz predostrožnosti, vredan oko 1,2 milijarde evra, koji je odobrio Bord izvršnih direktora MMF-a 23. februara u Vašingtonu.

Kako bi dobila aranžman, Vlada Srbije se obavezala da će sprovoditi program baziran na tri osnovna stuba: ozdravljenje javnih finansija, unapredenje stabilnosti i fleksibilnosti finansijskog sektora i sprovodenje sveobuhvatnih strukturnih reformi.

Poslednji aranžman Srbije i MMF-a sklopljen je krajem septembra 2011. godine, a zamrznut pred izbore u februaru 2012. godine, jer je budžet za 2012. godinu odstupio od dogovorenog fiskalnog programa.