"Jedan dan me prozivaju i smanjuju platu, drugi donose novi Zakon o NBS na osnovu koga mogu da me smene... Drugo, strašno me frustriralo što sam stalno ukazivao političarima šta ne valja i za to redovno dobijao packe", istakao je Jelašić u intervjuu za novi broj nedeljnika NIN.

On je dodao i da su, kad bi se desio problem, političari očekivali da počisti "sav nered i rešava njihove probleme, zato što oni nisu uradili svoj deo posla".

 Najbolji primer za to su krediti u švajcarskim francima, precizirao je Jelašić.

On je napomenuo i da, takođe, nije mogao da shvati da vlast jedne države radi protiv sopstvene valute, da se ona sama protivi većoj upotrebi dinara.

Odgovarajući na pitanje da li je bilo i situacija opasnih po život naročito priliko zatvaranja pojedinih banaka, Jelašić je rekao da mu je nemački ambasador 2001. godine kada je zatvarana bivša Karić Banka, ponudio fizičko obezbeđenje za porodicu koja je u to vreme bila u Frankfurtu.

"Iako sam tada sa osmehom odbio, često pomislim da je trebalo da prihvatim tu ponudu. Kada vidim šta se sve dešavalo kolegama iz regiona, sve više sam uveren da sam imao ludu sreću što sam sačuvao živu glavu na ramenima", konstatovao je Jelašić.

Jelašić je ostavku na dužnost guvernera NBS podneo u martu 2010. nakon šest godina rukovođenja tom finansijskom institucijom, a trenutno je čelni čovek Erste banke u Mađarskoj.