• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Lome se koplja oko minimalca za 2016.

Izvor Tanjug

Članovi Socijalno-ekonomskog saveta nisu na današnjoj sednici doneli odluku o visini minimalne cene rada za 2016. godinu. Nova šansa u ponedeljak. Sindikati traže 143,5 dinara za sat, poslodavci ne daju.

  SES: Bez odluke o visini minimalne cene rada za 2016. Izvor: MONDO, Petar Stojanović
Izvor: MONDO, Petar Stojanović

Sledećeg ponedeljka biće održana nova sednica tog tela kad će biti poznat konačan stav SES-a po tom pitanju, izjavio je danas predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.

Za 2015. - 121 dinar po satu

U septembru prošle godine Vlada Srbije donela je odluku da minimalna cena rada za 2015. godinu iznosi 121 dinar po radnom satu. Pre toga minimalna cena se nije menjala dve godine i iznosila 115 dinara po radnom satu.

On je novinarima nakon sednice SES-a rekao da je dogovoreno da radna grupa, koju čine predstavnici četiri organizaciona dela SES-a (sindikati, poslodavci, predstavnici ministarstava finansija i rada), sutra u podne održi sastanak i počne razmatranje njihovih predloga koji su, kako je kazao, prilično suprotni.

Atanacković je rekao da predstavnici Unije poslodavaca, Ministarstva finansija i Ministarstva rada imaju jedan stav u vezi sa minimalnom cenom rada, a da sindikati imaju drugačiji.

"U toku nedelje videćemo da li ti stavovi mogu eventualno da se približe, narednog ponedeljka ćemo održati sednicu, pa ćemo imati stav SES-a po pitanju visine minimalne cene rada", rekao je Atanacković.

On je podsetio da bi SES, odnosno Vlada Srbije, ukoliko se članovi saveta o tome ne dogovore, do 15. septembra trebalo da se izjasne o minimalnoj ceni rada.

MINIMALAC PRIMA 20.000 LJUDI

Predstavnik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Ljubiša Nestorović je rekao da zahtevi sindikata na jednoj strani i poslodavaca i ministarstva na drugoj strani nisu približivi jer prvi predlažu cenu od 143,5 dinara po radnom satu, a drugi zadržavanje postojeće cene.

On je rekao da u Srbiji oko 20.000 ljudi prima minimalnu zaradu, a da za oko 50.000 radnika porezi i doprinosi uplaćuju na osnovu minalne zarade.

"To je razlog zašto tražimo povećanje cene rada", rekao je on.

Predsednik UGS Nezavisnost Branislav Čanak je rekao da bi do određenog rasta minimalne cene rada moralo da dođe, iako bi, posmatrano matematički, minimalna cena rada trebalo da ostane sadašnjem nivou.

Ukazao je da ako se nastavi sa pozitivnim trendovima u ekonomskoj politici vlade, sledeće godine bi se, pri zadržavanju trenutne minimalne cene rada došlo u situaciju u kojoj ona ne bi odgovarala stanju u privredi.

"Onda ćemo biti blokirani, to će stvoriti negativne trendove u radnoj snazi i smanjiti produktivnost", istakao je Čanak.

On je zato predložio da se formira jedna cena rada, ali sa mogućnošću da se ona poveća pre septembra sledeće godine, tako da bi mogla da deluje podsticjano ako se nastave pozitivni trendovi u privredi.

Tim rešenjem bi se, kako je rekao, i predstavnici MMF-a ubedili da je povećanje minimalne cene rada opravdano.

Tagovi

Komentari 10

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

kaca

od mene i moje porodice ni glasssssss!

MULEN ROSE

SAD JE NAJVAZNIJA OBAVEZA SVIH POLITICARA KAKO RESITI PROBLEM AZILANTA A RADN ICI NEK CEKAJU BOLJA VREMENA .....

MIko

Sta ti vredi minimalac, kad banke daju kredite samo onima sa prosecnom platom !!

special image