Hans Peter Lankes, glavni ekonomista EBRD, kaže da kritičari niske inflacije u Srbiji nisu u pravu, jer niska inflacija omogućava lakše planiranje investicija, a posebno koristi ljudima sa skromnim zaradama i penzionerima.
Lankes je, u izjavi Tanjugu, rekao da bi preniska inflacija i takozvani deflacioni efekat, više trebalo da bude briga Evropske unije, nego Srbije, naročito što se očekuje povratak inflacije u ciljani koridor otprilike početkom sledeće godine.
"Ako potrošači očekuju snižavanje cena, logično je da odlažu kupovinu. Recimo, ako bi neko želeo da kupi auto, a svedok je snižavanja cena, on će odložiti kupovinu za narednu godinu kad očekuje dalje pojeftinjenje. To onda ima deflacioni efekat. Ali to ne vidim kao situaciju u Srbiji, naročito što je inflacija pozitivna, između jedan i dva odsto", rekao je Lankes.
Glavni ekonomista EBRD je podsetio da je proteklih godina inflacija u Srbiji bila veoma visoka, prelazila je 11 odsto u 2011, što, pored velikih troškova koje nosi, posebno pogađa ljude sa niskim primanjima, planiranje investicija čini mnogo težim i podstiče evroizaciju.
Narodna banka Srbije sada ima taj "luksuz" da dozvoli da inflacija bude ispod cilja (targeta), i da se vrati u ciljani koridor u 2016. (između 2,5 i 5,5 odsto).
Govoreći o monetarnoj politici NBS, Peter je rekao da je centralna banka u Srbiji uspela da iskoristi popuštanje monetarne politike u evrozoni, pa da i sama popusti.
"Monetarna politika NBS takođe popušta, pa je referentna kamatna stopa pala sa prošlogodišnjih 9,5 odsto, na trenutnih 4,5 odsto. To je veoma pozitivna vest", rekao je Lankes.
Kvantitativno olakšavanje kojem je pribegla EU, pa svakog meseca u sistem upumpava 60 milijardi evra do septembra 2016, pomaže, kako je rekao, zoni evra jer je to "bezbednosna mreža za ekonomiju".
"Postoji širok konsenzus da su takva olakšavanja potrebna. Međutim, što to duže traje, više pravi distorzije (poremećaje). Ne želite situaciju u kojoj je novac veoma jeftin, a koja će trajati previše godina", rekao je Lankes.
On podseća da vlasnici kapitala traže prinos, a kada ga je teško naći u okruženju, jer su kamate veoma niske, oni postaju očajni i traže rizičnije investicije.
Lankes je podsetio da je kamata Evropske centralne banke (ECB) na istorijski niskom nivou, a kvantitativno olakšavanje (upumpavanje novca iz ECB u evropsku ekonomiju) se prelilo i na Evrozonu, Jugoistočnu Evropu, pa zato te zemlje popuštaju monetarnu politiku.
"Ako ECB 'zategne' politiku u budućnosti, to će uticati na kamate svuda u Evrozoni. A do zatezanja bi moglo da dođe ako dođe i do rasta, pa ECB zaključi da kvantitativno olakšavanje više nije potrebno i počne da balansira politiku u skladu sa rastom cena", objašnjava on.
To bi, prema njegovim rečima, zapravo bio pozitivan kontekst, a u tom smislu, i okruženje u kojem bi i Srbija i Centralna Evropa imale dobre rezultate.
"Tada bi zemlje i mogle da priušte više kamate", poručuje Lankes.
Čelična Zvezda na vrhu Evrolige: Janisovi vojnici zgazili streljački vod iz Francuske!
Došao tiho, pa postao div sa kojim Zvezda ne gubi: Puni sve kolone, juri sve igrače i pravi najveću razliku!
Pogledajte najnoviju tabelu Evrolige: Crvena zvezda u samom vrhu, nema nameru da stane!
Pogledajte koreografiju navijača Crvene zvezde: Obeležen Dan Republike Srpske u Areni
Evo šta Dejan Davidovac kaže posle Zvezdinih 12-8: Nama je cilj da uđemo u plej-of