"Ako Srbija nastavi da sprovodi reforme dogovorene sa MMF-om, to će pogurati rast njenog bruto domaćeg proizvoda (BDP). I što se dublje bude išlo u reforme nakon kriznog perioda, biće sve manje verovatno da će rast biti niži nego pre krize", izjavila je Ilina u intervjuu za novi broj magazina NIN.

Ona je podsetila da su zemlje centralne, istočne i jugoistočne Evrope, kao celina, prošlu godinu završile sa padom BDP-a od 0,6 odsto, a ove godine se očekuje privredni rast od 1,3 odsto.

"Srbija i Hrvatska su u prethodnom periodu zaostajale za drugim zemljama po stopi rasta BDP-a, ali se Srbija oporavljala brže nego što se očekivalo. Ne samo da su poboljšane performanse pojedinih sektora privrede, već to važi i za otvaranje radnih mesta", naglasila je Ilina.

Zato je Misija MMF-a revidirala prognoze rasta BDP-a Srbije na 0,75 odsto za prošlu i 1,75 odsto za ovu godinu, a to je svakako dobra vest, kazala je Ana Ilina za NIN.

"NEMA BRIGE ZBOG IZBORA"

Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabakovič izjavila je da ne postoji zabrinutost MMF-a zbog izbora u Srbiji, iako je ocena četvrte revizije aranžmana odložena za perion nakon izbora i formiranja nove vlade.

Tabaković je navela da MMF neće davati ocenu revizije sada, kako ne bi uticali na izborni proces ali, kako tvrdi, ta međunarodna finansijska institucija ima puno poverenje u ovdašnje nosioce ekonomske politike.

Ona je, na predstavljanju Izveštaja o inflaciji rekla da bi rezultati ove revizije mogli, zbog izbora, da budu spojeni sa petom revizijom, ali se sa reformama u Srbiji neće stati, niti će se na neki način izbeći ugovorene obaveze.