On ukazuje da tome može da doprinese i realni sektor, ali da država treba da nastavi da poboljšava poslovni ambijent.

"Postoji nekoliko teorija na koji način podstaći privredni razvoj, a jedna od njih je i povećanje potrošnje", rekao je Atanacković Tanjugu.

On je, povodom najave premijera Aleksandra Vučića da će vlada, umesto štednje, u narednom periodu biti usmerena na rast i potrošnju, izrazio očekivanje da će vlada nastaviti da podržava preduzetništvo.

"Privatni sektor kod nas je vrlo žilav i ljudi su preduzimljivi, ali je neophodno da država više uradi na poboljšanju privrednog ambijenta. Vlada je 2016. proglasila za Godinu preduzetništva i nadam se da će biti nastavljena pomoć preduzetnicima u sledećih nekoliko godina", naveo je Atanacković.

On naglašava da se zato mora više uraditi u praksi i rasteretiti privreda u mnogo čemu.

Govoreći o fiskalnim nametima, Atanacković ističe da su oni takvi da privrednik ne zna šta ga očekuje naredne godine ili šta će ga snaći možda već istog meseca.

Predsednik UPS-a je napomenuo da su privrednici pod pritiskom uvođenja nekih sistema i pravila iz EU koji njima nisu skupi, ali našim preduzetnicima predstavljaju veliki problem.

"Lako je uvesti napredan sistem ako to radimo, na primer, u Norveškoj, ali je to veliki problem ako ga uvodimo u Srbiji. Onda čak i neka relativno skromna cena predstavlja veliki problem ako nema pomoći države", objasnio je Atanacković.

On je skrenuo pažnju na činjenicu da je Srbija ranije imala pokušaje povećavanja potrošnje, ali i značajnu inflaciju, od čega su najveću korist imali trgovci i uvoznici, kao i proizvođači inostrane robe.