• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Srbiji se najviše strahuje za radno mesto

Izvor mondo.rs

Rezultati uporednog istraživanja tržišta rada u tri zemlje regiona pokazuju da ispitanici iz Srbije najviše strahuju od gubitka posla, a na radnom mestu su im najbitniji dobri međuljudski odnosi, saopštio je danas "Infostud".

Mladi u Srbiji smatraju da u potragu za poslom treba krenuti tek nakon sticanje diplome, mada podaci pokazuju da je najcešci uzrok nezaposlenosti u Srbiji upravo nemogucnost pronalaska posla nakon okoncanja školovanja.

Za razliku od prethodne godine gde se za radno mesto najviše strahovalo u Hrvatskoj, ove godine, po rezultatima sprovedenog istraživanja, Srbi se najviše brinu za svoju poziciju (36 odsto) u odnosu na ispitanike iz Hrvatske (32 odsto) i BiH (24 odsto).

Medutim, više od polovine ispitanika u sve tri zemlje uopšte nema strah od gubitka posla.

Iako više od polovine zaposlenih ispitanika i dalje veruje da se do posla najlakše stiže preko veze (54 odsto), sve više studenata i nezaposlenih smatra da je za dolazak do radne pozicije važnije radno iskustvo kao i stecena znanje i veštine.

Najpoželjniji strani poslodavci

Region je i dalje složan po pitanju odabira poslodavca, više od trecine ispitanika bi da rade za inostrane kompanije. Slican procenat ispitanika bi pre radilo za sebe, dok bi tek svaki peti anketirani odabrao rad za državnu kompaniju.

Na radnom mestu zaposlenima su najbitniji: meduljudski odnosi (35 odsto) i priznanje za obavljeni rad (24 odsto), dok im se novac našao tek na trecem mestu (23 odsto). S druge strane, nezaposlenima su najvažniji novac (65 odsto) i sigurnost posla (63 odsto).

Mladi posao traže nakon školovanja

Trecina ispitanika koji se i dalje školuju razmišljaju o pronalasku posla pre sticanja diplome, dok vecina od 60 odsto o tome pocinje da razmišlja nakon što završe sa školovanjem.

Upravo zato je zanimljiv podatak da je glavni uzrok nezaposlenosti u Srbiji i BiH nemogucnost pronalaska posla posle školovanja, dok je to u Hrvatskoj istek ugovora na odredeno vreme.

Nezaposleni su istakli u velikoj meri spremnost na volontiranje ukoliko nakon toga mogu ocekivati stalno zaposlenje. Oko 20 odsto ispitanih u Srbiji nije spremno za volonterski rad, dok je taj procenat nešto manji u susednim zemljama, Hrvatska 10 odsto i BiH 11 odsto.

Nemackoj fale radnici: Traže 690.000 ljudi!

Potraga za poslom putem interenta je i dalje najpopularnija u sve tri zemlje regiona, tako je zanimljiva cinjenica da se u Srbiji 90 odsto poslova traži putem specijalizovanih web sajtova, u Hrvatskoj 79 odsto, dok u BiH primat imaju društvene mreže sa 74 odsto.

U istraživanju je ucestvovalo više od 2.500 ispitanika, odnosno 1400 iz Srbije od kojih je 52 odsto nezaposlenih, 38 odsto zaposlenih, a oko 10 odsto se još školuje.

Istraživanje je sprovedeno tokom 7. regionalnog onlajn sajma zapošljavanja i obrazovanja "Virtualni dani karijera i znanja", od strane Infostuda, u saradnji s portalima za oglašavanje poslova u BIH i Hrvatskoj.

Tagovi

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Macho

Niti imam posao niti strahujem

Милаш

Ја имам страх од затвореног простора. Кад кренем у кафану ја све успут страхујем да није затворена.

Revolt

@Милаш ista bolest,taj strah hahah

special image