U regionalnom delu godišnjeg globalnog izveštaja, prezentovanom danas u Kancelariji Svetske banke u Beogradu, navodi se da ekonomska aktivnost na Zapadnom Balkanu usporava, s obzirom na činjenicu da se nastavlja silazni trend investicija i izvoza.
Procenjuje se da će u 2019. rast u regionu iznositi 3,2 odsto, što je pad u odnosu na 3,9 procenata prošle godine.
Iako se za 2020. i 2021. godinu predviđa rast regionalne ekonomije, on će, kako se dodaje, ostati neznatno ispod desetogodišnjeg maksimuma postignutog 2018. godine.
U Srbiji će u istom periodu rast biti 3,9 procenata sledeće godine, a 2021. godine će porasti još malo na 4,0 odsto, procenjuje Svetska banka u novom redovnom ekonomskom izveštaju pod naslovom "Rastuće neizvesnosti".
Za Kosovo, koje Sveska banka tretira nezavisno, očekuje se snažan rast privrede od četiri odsto već ove godine.
Rast je nastavljen u Severnoj Makedoniji u 2019. nakon značajnog usporavanja, konstatuje Svetska banka, dok većina privreda u regionu beleže usporavanje u poređenju sa prethodnom godinom.
"Kontinuirani rast u regionu pomoći će u otvaranju novih radnih mesta, uključivanju većeg broja žena na tržište rada i u rešavanju izazova emigracije", rekla je Linda Van Gelder, regionalna direktorka Svetske banke za Zapadni Balkan, navodi se u saopštenju te međunarodne finansijske institucije.
"Međutim, skupljanje ekonomskih oblaka na horizontu upućuje na potrebu da donosioci politika ojačaju konkurentnost, povećaju efikasnost i efektivnost javne potrošnje i reše rastući fiskalni disbalans, kako bi nadogradili ove uspehe i stimulisali održivi rast", dodal je ona.
REKORDAN PAD NEZAPOSLENOSTI, PREDNJAČI ALBANIJA
U izveštaju se predočava da se, uprkos ekonomskom usporavanju, u regionu nastavlja rekordno smanjenje nezaposlenosti.
U poređenju sa prošlom godinom, do juna ove godine, otvoreno je 150.000 novih radnih mesta u regionu. Ovaj trend obuhvata 43.000 radnih mesta za mlade, pri čemu je skoro polovina ovih radnih mesta otvorena u Albaniji.
"Čak i sa ovako pozitivnim ekonomskim kretanjima, samo 44 odsto radnosposobnog stanovništva na Zapadnom Balkanu ima posao, a neaktivnost na tržištu rada je i dalje prisutna sa 48 procenata, te su zabrinjavajuće sve veće međuregionalne razlike u rezultatima tržišta rada".
I na Kosovu i u Bosni i Hercegovini neaktivnost se povećala u 2019, što sugeriše da je više ljudi napustilo tržište rada nego što je onih koji su pronašli posao.