U poređenju sa zemljama EU, Hrvatska znatno odskače po prihodima od PDV-a koji su u 2017. godini iznosili su čak 13,2 odsto BDP-a, što je znatno više od proseka EU koji iznosi sedam posto BDP-a.
Prihodi od PDV-a snažno rastu pa su tako prošle godine premašili 51 milijardu kuna (8,6 milijardi evra), a 2017. bili su veći od 47 milijardi kuna (6,3 milijardi evra), piše Index.hr.
PDV je u Hrvatskoj uveden krajem 90-ih i tada je iznosio 22 posto, da bi s vremenom bio povećan na 23 pa na sadašnjih 25 posto, a hrvatska vlada obećala je da će smanjiti opštu stopu PDV-a sa 25 na 24 posto,
Među zemljama EU višu stopu PDV-a od Hrvatske ima jedino Mađarska u kojoj PDV iznosi 27 posto.
Ipak, prihodi prikupljeni od tog poreza u Mađarskoj manji su nego u Hrvatskoj i iznose 9,5 odsto BDP-a.
Prihodi od PDV-a u Irskoj su tek 4,5 odsto BDP-a, u Španiji 6,5 posto, dok je na primer u Velikoj Britaniji 6,8 posto.
Ai to ne znači da su te zemlje blagonaklonije prema novčaniku građana nego Hrvatska, već da im je poreski sistem drugačije postavljen. Hrvatska je u tom domenu, kao i većina drugih ex-socijalističkih zemalja, i dalje zaostala i imovina, pre svega nekretnine, se "štede" od poreskih udara.
Ista je situacija i u Srbiji, gde se od PDV-a i akciza prikupi 80 odsto poreza.
U razvijenim zemljama, a time i bogatijim, više se oporezuje imovina (porez na nekretnine i prihode, porez na kompanije) a manje potrošnja (PDV). Ali za tako nešto potrebno je, pored političke volje, imati i dobru poresku administraciju.