"TRAVA" RAZOČARALA: Ni marihuana više nije siguran posao

Mehur je pukao, vest je sa legalnog tržišta marihuane u Kanadi, koje beleži krah od 35 milijardi dolara. Kako je "rekreativno pušenje" moglo da omane?

Od legalizacije trgovinom marihuanom u Kanadi su mnogi imali velika očekivanja. Neki su i dobro zaradili, ali ispostavilo se da i tržište droge može da umesto eldorada bude više piramidalna šema.

Onaj ko je 2013. uložio 1.000 kanadskih dolara u nepoznatu jeftinu akciju (pennystock, akcija nelistirana na berzi) danas najvećeg proizvođača konoplje u svetu Kenopi grout (Canopy Growth), danas bi mogao da ima 2,2 miliona dolara, jer je vrednost akcije porasla 290.000 odsto, piše Jutarnji.hr.

Brojni stručnjaci su bili sigurni da će to biti veliko tržište, i procenjivali su da će vrediti 200 milijarda dolara u idućih deset godina, mnogo veći nego promet bezalkoholnim pićima.

Ali, od nekadašnjeg tržišnog buma danas nije ostalo mnogo. Mehur oko konoplje je pukao i tržište je izgubilo najmanje 35 milijardu dolara samo od marta 2019.

Jedan od većih gubitnika je Aurora kanabis (Aurora Cannabis), čija je vrednost pala za 60 odsto, a nekada je imala rast i do 400 odsto mesečno. Pomenuti Kenopi je imao u kvartalu gubitak od 375 miliona dolara, konkurencija Tilrej (Tilray) i Medmen izgubila su poslednjih meseci 50, odnosno 25 miliona dolara.

Poslednji su otpustili petinu svojih zaposlenih.

"Poslednji kapital u toj branši definiran je rastom po svaku cenu", izjavio je šef Medmena Adam Bierman za Blumberg.

"Taj kapital sad napuštamo, a prijelaz će biti brutalan i brz."

Euforiju fanova kanabisa zasenili su pre svega problemi sa dozvolama u SAD.

Kanabisom se još većinom trguje kao ilegalnom drogom, pa je potencijal te biljke ograničen. Samo petina država SAD dopušta konzumiranje kanabisa radi užitka, a ne samo u medicinske svrhe. Posebno se tome protivi istočna obala SAD: države Njujork, Nju Džersi i Konektikat.

Muke sa kanabis poslom   Youtube/ Global News

Advokat Kejht Stroup, koji je još 1970. osnovao organizaciju za legalizaciju marihuane (National Organization for the Reform of Marijuana Laws NORML), rekao je 2018. CNN-u da "tek kad 20 saveznih država potpuno legalizuje korištenje marihuane imaćemo dovoljno moći da uverimo i federalnu vladu."

SKLADIŠTA PUNA DO VRHA

To je sve na dalekom štapu a analitičare danas zabrinjavaju velike količine u skladištima. Već sad je tržište marihuane prezasićeno, pre svega u SAD-u, ali i u Kanadi. Tamo se od sredine 2018. kanabis može legalno kupiti u celoj zemlji. Ali, prodato je samo deset posto proizvedenog kanabisa, tvrdi kanadska vlada.

U skladištima je ostalo gotovo 400 tona. Još dramatičnije stanje je u SAD-u. Samo u saveznoj državi Oregonu na zapadu SAD-a imaju 450 tona kanabisa u skladištima, piše DW.

KOLAČI I SODA S KANABISOM

U branši marihuane žele diverzifikaciju proizvoda. Kenopi je sa kanadskim raperom Drejkom krenuo o stvarnje "preduzeća za velnes", koje će proizvoditi sredstva za konzumiranje kanabisa. U jednoj bivšoj tvornici čokolade kompanije Herši (Hershey's) trebali bi da budu pravljeni kolači s kanabisom. U planu su i pića s marihuanom, pošto je Kenopi veliki deoničar u proizvođaču pića Konstelejšen brends (Constellation Brands).

Razlog da se kanabis tako slabo prodaje je i visok porez. Neke savezne države su uvele porez od 45 posto za legalnu prodaju kanabisa. Mnogi ljudi si to ne mogu priuštiti i radije idu na crno tržište.

"Zašto bi netko dao 20 dolara za marihuanu kad se istu količinu na ulici može dobiti za dva dolara", pita Alan Valdes, senior partner u tvrtki Silverber kapital (Silverbear Capital).

Proizvođači marihuane sada mnogo ulažu u lobiranje - u prvih devet meseci ove godine potrošili su gotovo četiri miliona dolara kako bi američku vladu uverili u potrebu legalizacije i kako bi u državama u kojima je legalizovana bio smanjen porez.

To je dalo rezultata u septembru, kada je u Predstavničkom domu Kongresa velikom većinom prihvaćen zakon koji oslobađa banke krivične odgovornosti za poslovanje sa firmama koje se bave prodajom kanabisa (Secure and Fair Enforcement Banking Act).

To je podiglo tržište, ali tek na na nekoliko dana a proizvođači se nadaju dugoročnom rastu nakon američkih izbora iduće godine.

Sve nade su okrenute u reizbor Donalda Trampa.

On se još o tome ne izjašnjava, jer je kanabis osetljiva tema, ali Tramp je preduzetnik i ako s kanabisom može da ubere poreze, on će to učiniti, računaju investitori.