U 21 saveznoj državi SAD dozvoljeno je kompanijama da otpuste zaposlenog ukoliko se utvrdi da puši ili koristi neki drugi "nikotinski proizvod" piše "Fajnenšel tajms".
Ovakva norma zapošljavanja postala je standard u zdravstvenom sektoru, ali ih sada primenjuje sve više kompanija širom SAD, te bi takve navike brzo mogle da se prošire gdegod posluje neka američka firma,
Iako u Evropi još ne postoje rašireni ovako rigorozni zahtevi, niti propisi, koji pušenje u radnom okruženju svrstavaju rame uz rame sa drogiranjem i pijanstvom, Amerikanci svoje navike i norme lako nameću svetu.
U Srbiji recimo ne postoji obaveza da se zaposleni testira na drogu i alkohol, ali kada takav zahtev postavi klijent za koga neki osetljivi proizvod ili uslugu radi ovdašnja firma, takav zahtev će biti i poštovan – ili ništa od (često milionskog) posla.
U Evropi se stvar zasad zaustaila na - manjoj plati za pušače. Nedavno je energetska kompanija Galp, koja je prestala da plaća zaposlenima vreme koje provedu na pauzama za pušenje, dobila slučaj pred Višim sudom u Španiji.
Ova američka "epidemija zdravlja na poslu" svakako oduševljava borce protiv pušenja ali zagovornici ljudskih prava upozoravaju na zastrašujući porast kontrole koju poslodavac ima nad zaposlenim i u njegovo slobodno vreme.
Takav je slučaj u kompaniji a selidbe Ju-hol (U-Haul) iz Arizone, koja je sa svojih 30.000 radnika poslata najveći američki poslodavac koji više ne zapošljava "korisnike nikotina".
Tamo posao neće dobiti kandidati ako padnu na nikotinskom testu – čak i ako koriste nikotinske flastere ili neko drugo sredstvo za odvikavanje od pušenja. Ranije zaposleni pušači se (zasad) neće otpuštati.
I vode nema nikakve pravne zavrzlame. U državama gde zakon priznaje pušenje kao dovoljan razlog, potegnuće se ta "batina" a u većini država u SAD ionako možete otpustiti radnika kad god vam je volja – čak i ako menadžer proceni da je tog dana obukao majicu "pogrešne boje".
Federalni zakon te zemlje koja se tako ponosi svojim slobodama donekle štiti od otkaza samo rasne manjine i invalide.
Za sada je veoma malo slučajeva otkaza zbog duvana došlo do suda, ali advokati radnog prava smatraju da postoje načini da se ove zabrane pušenje u slobodno vreme proglase nelegalnim.
"Problem pušenja van radnog vremena nije razmatran u javnosti. Meni je interesantno da možete da budete poprilično pijani kod kuće, i da se to smatra životnim stilom, a da vas na poslu štiti zakon, ali za pušenje ne možete dobiti 'poštedu'", kaže Danijel Gvin, advokat iz Mičigena.
Pitate se zašto bi se kompanija uošte na tako radikalan način brinula o zaposlenima? Pa, to je Amerika, i odgovor je samo jedan – zbog para.
Naime, kako kompanije uglavnom tamo plaćaju zdravstveno osiguranje za svoje zaposlene, ukoliko su to nepušači, plaćaju i manje premije.
Kompanije sada nude i svojim zaposlenima stimulacije ukoliko su nepušači, ali to ni jedini "invazivni velnes program" koji se praktikuje u SAD.
Postoje i "fitnes takmičenja" u okviru firmi, gde su zaposleni stimulisani da koriste brojače koraka ili druga spravice kako bi firmi pokazali da su aktivni, a zauzvrat dobijaju popust na zdravstveno.
Ništa čudno za zemlju gde je legalno da vas kompanija prati preko GPS-a na službenom telefonu i kada niste na poslu, što pokazuje i sudski proces koji je 2015. godine pokrenula Mirna Arias, prodavačica koja je otpuštena jer je isključila GPS na telefonu u svoje slobodno vreme.